Kanada voittoon tuomaripelillä

itkujen itku

Kanada saavutti naisten jääkiekon olympiakultaa täysin epäoikeutetusti ja täysin tuomaripelin ansiosta. Harvoin on nähty jatkoerässä näin luokatonta ja täysin Kanadaa suosivaa tuomaripeliä. Tähänkin otteluun olisi pitänyt nimetä täysin Pohjois- Amerikkalainen tuomaristo, niin olisi tuomaritkin ollut korkeatasoisen ottelun tasolla. Kyllä jäi paha maku suuhun, ja ainoaksi riemunaiheeksi jäi tällä(kin) kertaa Kaj Kunnaksen messevä selostus.

1

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomariratkaisu

      Sataprosenttisesti samaa mieltä. Tuomarilla ei ollut joko kanttia tai halua päästää USA:ta ylivoimalle, joten vihellettiin USA:n ylivoiman estävä tasoitusjäähy tilanteesta, josta tuskin koskaan jäähyä vihelletään. Varsinkaan missään ratkaisupeleissä tai OLYMPIALAISTEN FINAALISSA. Ihan täysi fiasko!

      Kanadan ensimmäinen jatkoaikajäähy poikittaisesta mailasta oli täysin aiheellinen, mutta USAlle pari sekuntia myöhemmin vihelletty hyvitysjäähy oli täysin vailla perustetta. Samoin USA:n toinen ja ratkaiseva jäähy oli hyvin kiistanalainen. Minä en ainakaan nähnyt mistään hidastuskuvasta, mihin kohtaan läpiajavaa pelaajaa se kontakti olisi tullut. Kompastui joko omiin luistimiinsa tai heittäytyi mahalleen jalkapallotyyliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      19
      1840
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      11
      1541
    5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      53
      1200
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      308
      993
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe