Kanada voittoon tuomaripelillä

itkujen itku

Kanada saavutti naisten jääkiekon olympiakultaa täysin epäoikeutetusti ja täysin tuomaripelin ansiosta. Harvoin on nähty jatkoerässä näin luokatonta ja täysin Kanadaa suosivaa tuomaripeliä. Tähänkin otteluun olisi pitänyt nimetä täysin Pohjois- Amerikkalainen tuomaristo, niin olisi tuomaritkin ollut korkeatasoisen ottelun tasolla. Kyllä jäi paha maku suuhun, ja ainoaksi riemunaiheeksi jäi tällä(kin) kertaa Kaj Kunnaksen messevä selostus.

1

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomariratkaisu

      Sataprosenttisesti samaa mieltä. Tuomarilla ei ollut joko kanttia tai halua päästää USA:ta ylivoimalle, joten vihellettiin USA:n ylivoiman estävä tasoitusjäähy tilanteesta, josta tuskin koskaan jäähyä vihelletään. Varsinkaan missään ratkaisupeleissä tai OLYMPIALAISTEN FINAALISSA. Ihan täysi fiasko!

      Kanadan ensimmäinen jatkoaikajäähy poikittaisesta mailasta oli täysin aiheellinen, mutta USAlle pari sekuntia myöhemmin vihelletty hyvitysjäähy oli täysin vailla perustetta. Samoin USA:n toinen ja ratkaiseva jäähy oli hyvin kiistanalainen. Minä en ainakaan nähnyt mistään hidastuskuvasta, mihin kohtaan läpiajavaa pelaajaa se kontakti olisi tullut. Kompastui joko omiin luistimiinsa tai heittäytyi mahalleen jalkapallotyyliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      15
      7042
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      19
      3499
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      95
      3452
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      91
      3095
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      52
      2974
    6. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      2677
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      46
      2494
    8. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      12
      2439
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2200
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      8
      1985
    Aihe