mitä tapahtuu keholle?

salilla käydessä

Olen pyrkinyt pitämään miinuskaloreilla päivän ruokailujani koska haluan laihtua. Salilla käyn kerran viikossa, mutta rupesin miettimään, että mitä keholle siinä oikeastaan käy jos en syö niitä kaloreita tarpeeksi.
Olen kuullut että lihakset eivät kasva ja saattaa käydä niinkin että alkavat ns. syödä itseään.
Mutta lihakset kasvavt sillä tavalla että harjoittelussa menevät vähän rikki ja sitten korjaavat itsensä vahvemmiksi, niin jos on miinuskaloreilla ja lihakset ovat reenin jälkeen kipeät, niin mitä siellä kehossa tapahtuu silloin?
eikö ne korjaudu, tai onko siitä muuta haittaa? Saako lihaksiin muotoa saliharjoittelulla mitenkään, tai kiinteytymistä tms.

3

233

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spaceri

      LIhakset eivät varmaankaan syö toisiaan, se kuullostaa vähän liian tramaattiselta, kannibalismilta.
      Harjoituksen jälkeen keho joutuu kataboliseen tilaan, joka korjaantuu hormonitoiminnan ja ravinnon avulla. Kehitys on sitä, että se korjaantuu vähän vahvemmaksi kuin aiemmin. Tämä tapahtuu säännöllisen harjoittelun avulla.
      Sen sijaan että puhuisi vain näistä iänikuisista miinuskaloreista ja pluskaloreista, niin kiinnittäisiin huomiota siihen hormonitoimintaan ja ravinnon sisältöön. Lihaskuntoharjoittelun jälkeen kehon on saatava ravintoa, solujen on saatava ravintoa. Hiilihydraatit aktivoivat insuiinin joka toimii jakelijana. Tosin hormonit toimivat usein pareina, joten insuliinillakin on vastahormoninsa.
      Proteiinia ei ole varasoituneena kehoon valmiiksi, joten on saatava proteiinisynteesi käyntiin ja se tapahtuu nautitun ravinnon avulla. Jotkut proteiinit saavat aikaan proteesisynteesin nopeammin kuin toiset. Heraproteiini on tässä suhteessa hyvää väittömästi harjoituksen jälkeen nautittuna, jos haluaa palautua nopeasti. Proteiinien aminohappokoostumus vaihtelee.
      Oleellisia hormoneja painoharjoittelun kannalta ovat ainakin testosteroni, estrogeeni(naiset) ja kasvuhormoni, ja tietysti myös insuliini ym. Harjoituksen kesto, intensiteetti ym. vaikuttaa siihen millaisen hormonaalisen muutoksen se saa aikaan. Oleellista on myös harjoittelijan ikä ja sukupuoli. Hormonitoiminta on tavallaan solujen välistä viestintää.
      Kehon muotoilu ja muokkaus on sitten omituinen taiteeenlaji sinänsä. Lihaksille haetaan muodin mukaista muotoa. Tässä vain on syytä muistaa, että lihakset ovat työhevosia. Ne ovat tehty jaksamaan ja voittamaan vastuksia. Työhevoset kyllä jaksavat ja suoriutuvat uskomattomista urakoista, jos niitä hoitaa ja harjoittaa hyvin, mutta tuo muodin mukainen mukautuminen ja muodon hakeminen voi olla vähän liikaa vaadittu näiltä lihaksilta, näiltä työhevosilta.
      Se, mihin voi vaikuttaa pitkäjänteisellä painoharjoittelulla yhdistettynä aerobiseen harjoitteluun, on kehon koostumus, rasvattoman massan osuus kokonaispainosta. Silti on sillä rasvallakin merkitystä kehon koostumuksessa, enkä usko että se on niin vaarallista kuin usein annetaan ymmärtää. Riippuu vähän mihin se rasva on varastoitunut. Sisäelimissä tai niiden ympärillä oleva ylimääräinen rasva ei ole kovin hyväksi terveydelle. Näin minulle on kerrottu.
      Se mihin rasva pakkaantuu kehossa, kertoo luultavasti ihmisen hormonitoiminnasta, mutta myös perimä vaikuttanee siihen. On erilaisia kehotyyppejä. Naisilla tavallisesti on kehossaan enemmän rasvaa kuin miehillä.

    • Lihakset eivät kasva miinuskaloreilla...sama kuin koittaisit rakentaa taloa ilman rakennustarpeita.

      Muutoinkin tuo kerran viikossa salilla käynti on lähes yhtä tyhjän kanssa jos minkäänasteisia tuloksia haluat.
      Kerta viikossa ei riitä edes ylläpitäväksi treeniksi.

      • Perus antero

        Lihakset kasvavat miinuskaloreilla, mikäli olet aloittelija, sinulla on reilusti ylipainoa ja syöt puhtaasti.

        Lisää salikäynnit kolmeen kertaan viikossa ja tee pari aerobista suoritusta viikossa. Sellaisia joissa hikoilet ja kesto lyhyemmässä vähintään puoli tuntia.

        Huhtikuussa lisäät intensiteettiä.

        Kun puhutaan lihaskasvusta, niin moni täälläkin mieltää, että kasvun pitää olla hillitöntä ja miesten täytyy painaa rasvattomina tyyliin 120 kiloa.

        Sellainen antaa suorittajalleen varmaan tyydytystä, joka ihan ok.

        Meistä kaikista sohvaperunoista tulee ihan kivan näköisiä jo sillä, että lihakset kasvaa vähän ja rasvat vähenee.

        Loppupeleissä moni iso mies on menettänyt täysin suhteellisuuden tajunsa tavoitellessaan yhä enemmän lihaskasvua. Käsitykseni mukaan, he arvostavat itseään suhteettoman paljon enemmän kuin ympäristö ikinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      123
      1365
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      248
      1170
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1014
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      59
      976
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      890
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      843
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      785
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      720
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      703
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      124
      642
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      85
      601
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      26
      600
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      514
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      514
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      507
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      477
    Aihe