Olen kolmekymppinen nainen. 167 cm ja 57 kg. En ole keskivartalolihava, mutta vatsani on alkanut pömpöttää sen jälkeen kun lihoin lopetettuani tupakoinnin.
Onko se niin, että minun on laihdutettava eli vähennettävä syömisten energiansaantia saadakseni vatsaa pienemmäksi ja litteämmäksi vai riittääkö pelkkä vatsalihasten luja lihastreeni?
En itse asiassa edes halua näkyviä lihaksia, eli riittäisikö toisaalta pelkkä syömisten vähentäminen eli peruslaihduttaminen?
Silloin ennen kuin lopetin tupakoinnin ja lihoin, painoin 48 kg ja minulla oli pieni litteä vatsa. Lihaksikas en ollut silloinkaan.
Onko se niin, että minun on laihdutettava eli vähennettävä syömisten energiansaantia saadakseni vatsaa pienemmäksi ja litteämmäksi vai riittääkö pelkkä vatsalihasten luja lihastreeni?
En itse asiassa edes halua näkyviä lihaksia, eli riittäisikö toisaalta pelkkä syömisten vähentäminen eli peruslaihduttaminen?
Silloin ennen kuin lopetin tupakoinnin ja lihoin, painoin 48 kg ja minulla oli pieni litteä vatsa. Lihaksikas en ollut silloinkaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo vaihda ruokavalio proteiini pitoiseksi 1,5g/painokilo ja harrasta liikuntaa monipuolisesti. Tee lisäksi syvien vatsalihasten treeniä, pilatesta yms.
googlettamalla transversus abdominis(poikittainen vatsalihas) löytyy miljoona erilaista vatsaliikettä.
Ykkösjuttu on kuitenkin tuo laihduttaminen, onkin sanonta että vatsalihakset tehdään keittiössä. Rasvaprosentti pitää olla jotain alle 10 jos meinaa että vatsalihakset erottuu.
Onnea ja hyvää kevään odotusta.
Eiköhän lihakset kasva yleensä vattarasvan alle, eli mitä paremmat vatsalihakset sitä enemmän ne työntää läskit esille.
Ja vältä marketeissa ym. myytäviä diet-valmisteita. Yleensä aika huonolaatuisia jauhoja ja hirveän ylihintaisia laatuun nähden.
Huonolaatuinen ei imeydy kunnolla ja kerääntyy vatsaan vähitellen, kun huonon imeytymisen takia haittaa myös normaali ruuan imetymistä.
Pömppömahan syy voi olla myös valtavat vatsalihakset. Sisään vetämällä vatsani on huomattavasti kapeampi kuin lantio/keuhkot, ulos työntämällä aivan järjetön kiinteä pallo, kuin olisi raskaana. Kiitos vaan proteiinivinkkaajat, mutta lihaksesta ei pääse eroon ainakaan proteiinia tankkaamalla.
Hyvät keskivartalon lihakset ovat sellaiset joita ei kannatakkaan päästä eroon. Jos vatsa pullottaa, niin siellä on rasvaa. Sitä rasvaa lienee myös sisäelinten ympärillä ja se on sitä terveydelle haitallisinta rasvaa.
Silloin pitää syödä vähemmän rasvaa ja sokeria sekä enemmän vihanneksia.
Myös syvien vatsalihasten harjoittaminen vetää vatsaa sisäänpäin tarjoamalla sen luonnollisen korsetin. Toki vahva keskivartalo pullottaa levossa ollessaan lievästi, mutta jos se näyttää kuten 8 kuulla raskaana eikä ole rasvaa, niin silloin on täytynyt laittaa "voisilmää" puuroon ja kohtuu rankasti.
Eipä ole kuule liian isot vatsalihakset naturaalin ongelma. Yhtään ainoata "normaalia" naista tai miestä en ole millonkaan tavannut, joilla ei treenattu, hyväryhtinen, lihaksikas ja vähärasvainen keskivartalo olisi myös hoikka. Sen sijaan näitä valaan näköisiä ihramahoja ja kaljamahoja olen nähnyt aivan liikaa.
Toki geeneillä on osuutta asiaan ja toisilla on vaan luontaisesti kapeampi ja tyylikkäämpi vyötärö.
Ennemmin 57-kiloinen pienellä pömppiksellä kuin 48-kiloinen lihakseton kuihtunut kroppa ilman sitä. Älä nyt ainakaan samoihin mittoihin laihduta. Alipainoisuus ei kovin hyvältä näytä.
Jos kyse on pelkästä lihaskunnosta, niin vatsalihaksia treenaamallakin saa vatsaa tiuksemmaksi.
Hei onko kukaan koittanut Eestiläistä "sinepro" toimiiko se?
Meinaan rasvat pois vyötäröltä ja vatsasta!!
pitää syödä vähemmän rasvaa ja sokeria sekä enemmän vihanneksia.
Proteiinia enemmän.
Vältä diet valmisteita.
Detox 30 päivän kehonpuhdistus.
Tonalin, ja nyt CLA..
Salaattia, kurkkua, tomaattia, ja sitten joko kanaa naturel / broiler, tai tonnikalaa vedessä.
Paprikaa, sipulia, ja kasviksia.
liikuntaa, esim kävelyä, kevyttä hölkkää.
Itseltäni lähti 10 kg 1kk ja 1 vkossa, tuolla, ja en ole ikinä voinut paremmin, jaksaa painaa, ja mielikin on virkeämpi ja positiivinen asenne.. iloinen:)
ilta 8 jälkeen yksi kiivi, puolikas banaani, ja omena.
Ei maitoa, ei limuja / mehuja.
Vain vichy, tai vesi.
Tsemppiä.