Mustikkakeitto vertailu

Kuningaskuluttajassa oli vertailtu ja minua ihmetytti miten joku piti Pirkka mustikkakeitosta.Oma kokemus oli viime syksynä huono: Maku oli outo ja ei marja sattumia eikä edes siemeniä ollut. Kaadoin tuotteen viemäriin sihdin läpi koska ei sitä voinut nauttia niin ei pahan makuista se oli. Valion keitto maistuu aidolle mustikalle,ei ole liian makea.
62610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ennen oli mustikkakeitossa siemenet ja maksalaatikossa rusinat mutta nykyään joghurtinkin pitää olla sileä!?

Äänestä

Mustikkakeitto olisi ihan kätevää ja hyvää välipala-leipien kanssa... Mutta, ei mielestäni niitä kylläkään kannata kotiin kantaa! Lisäävät painoa kassissa ja mikä oleellisinta, siinä me onnellisesti kannetaan - vettä. Vettä on purkissa suurin osa, sekä sokeria yms. maustetta, vähemmän mustikkaa ja sitäkin aromeina ja ties mielin. Päämäärä, että mahdoll. vähän oikeaa, puhdasta mustikkaa. Bisneshän se on mikä määrää, ja mustikka lienee se kallein osa purkissa, sekä se on osa, jota me kaipaamme. Huokaus.

Silti, olisi hyvä tietää, mikä paras keitto olisi.
Itse olen havainnut, että ns. luomu-mustikkakeittopurkki olisi paras mahdollinen, jos keittoja haluaa ostaa. Se purkki ei ole kokonaista litraa, joten vähän kevyempi kantaakin ja mieleeni tullut, että liekö siinä vain - vähemmän kraanavettä! :)

Vastaukseni aloittajalle: Vajaan litran tölkki luomu-mustikkakeitto, jota esim ässäryhmästä olen ihan joskus ostanut. Myöskin ne pienet ja tosi kalliit(!!) mustikkakeittotötsät (n. 2 dl) ovat aika hyviä. Niitä on Riitan Herkulla ja Valiolla tuotteinaan. Tuo tötsä kieltämättä on hyvä vararuoka/välipala kaapissa. Sen hintaa ihmettelen; minulla ainakin niin pieni ruokabudjetti, että tarttis tietää, mistä maksaa...

Äänestä

Minua ihmetyttää rasvattoman maidon kotiin kantajat. Ostan sinistä maitoa kahvia ja teetä varten ja juon sitä myös kun syön ruisleipää oivariinin kanssa. Juustoa ja rahkaa syön paljon proteiinin takia. Juomavettä saa hanasta. Ostan läpi vuoden kotimaisia pakastettuja mustikkaa ja mansikkaa jugurttien kanssa. Syön marjat sulatettuna, en käytä perunajauhoja enkä sokeria. Jälkiruokana käytän Valion mustikkakeittoa. Mielestäni kaloriton mustikka yms. keitto on täysin turha tuote.

Äänestä
  • Siis tä? Sun nimimerkki oli maut ja .....ja syöt oivariiniä??? Voita olen syönyt maun takia jo vuosia. T:181cm ja 73 kg.

    Äänestä

Oho, pistit minut miettimään.
Mä oon semmonen joka kannniskelee paljonkin rasvattomia maitoja ja olen vihainen niiden ylihinnoittelusta myös. Tietenkin kannatan, että maatalousyrittäjien ON saatava tulonsa maidosta, mutta epäilen/tiedän kauppa ottaa välistä liikaa. Lidlistä noita maitoja kannan.

Voisiko niin aatella tehdä, että pärjäisin 1 maitopurkki josta saisin kaksi lotraamalla kotona vedellä, esim. just sinistä maitoa (ja vaikka punaista). Mitä järkeä tosiaan on vedellä jatketuissa tuotteissa, tai siis ihan vetisissä. Okein sanot tuostakin vähäkalorisesta valion keittopurkista. Mä heräsin, kun joku sanoi, että kuule siinä ei ole mitään.

Jospa lotraisin sinisen tai punaisen maidon sekaan keitettyä jäähdytettyä vettä.... niin ajaisio saman asian? Minä kun en millään tykkää sinisestä saati punaisesta maidosta. Mutta, tottuisiko siihen? Lihottaako se sinua?
- Mietteissäin oon.

Äänestä

Miksi Lidlin mustikka keitto on niin phanmakuinen sen jälkeen maku muuttunut kun myös ilmestyi purkki pienellä korkilla ? Ostamme joka viikko mustikka keittoa niin tiedän että ei ole enää samaa makua. Ei maistu mustikalle sitten yhtään. Viimeinen purkki ostettu27.4.2016

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aidot maut tunteva kirjoitti:

Kuningaskuluttajassa oli vertailtu ja minua ihmetytti miten joku piti Pirkka mustikkakeitosta.Oma kokemus oli viime syksynä huono: Maku oli outo ja ei marja sattumia eikä edes siemeniä ollut. Kaadoin tuotteen viemäriin sihdin läpi koska ei sitä voinut nauttia niin ei pahan makuista se oli. Valion keitto maistuu aidolle mustikalle,ei ole liian makea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu