Lidl myy tällä hetkellä L15 (1020g)munarasian tarjouksella 2, 49 eur.itse tuotan munia ja saan tällä hetkellä 0, 95eur /kg (alv0)näistä munista , alv veron kanssa 1, 083 .Eli 1, 40 munarasiasta on pakkaus ja myynti kuluja.Munatuotannosta minun tuotanto kustannus lainanlyhennyksien kanssa on 1 eur/kg saamatta itse palkkaa ja tuottoa investoilleni, mutta en voi lopettaa kun pankki ei anna lopettaa jotta raha kiertää, muuten tila menee konkurssiin tai tätä menoa menee muutenkin.Haluaisin pikkasen lisää rahaa!
Lidlin munatarjous
jaskajaak
3137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kiitos tästä tiedotuksestasi! Mielenkiintoista. Erittäin mielenkiintoista on tietää ihan tarkkaan hinnoista nyt. Vaikka tämä nyt on vain yksi esimerkki, niin se kyllä pistää miettimään. Hmmm.
Itse olen keskikaupungissa asuva, joka ei kanoja ja lehmiä enää vuoskymmeniin ole nähnytkään, mutta olen maanviljelijäperheestä kotoisin. Silloin isän ja äidin piti rahansa yrittää jostakin raapia. Meillä oli alkujaan myös kanoja, joita rakastin hoitaa; munien keräily säännöllisesti; valo piti käydä sammuttamassa, kun kaikki kanat olivat orrella; sekä vielä tykkäsin pitää tarhan puhtaana (siis vapaita olivat kanamme!) ja minun tehtävä oli luoda lanta pois säännöllisesti.
Työtä oli paljon! Sinullakin on. Tuolloin työ sopi kouluikäiselle lapselle. - Anteeksi, jos menin pois asiasta, olenhan siinä iässä, jotta tuo muisteluihin vaipuminen ain on tossa kynnyyksellä. ;-)
Aika huonosti ja epäselvästi oli selitetty. Voitko sanoa suomeksi?
mielelläni soisin tuottajalle käypäsen hinnan , seuraavaksi olemme tilanteessa , että munat tulevat puolasta ja joka rasiassa kaupanpäälle salmonella !