En löytänyt sopivampaa aluetta, joten laitan tämän sitten tänne.
Katsoin olympialaisten aikana monesti kelkkailua ja mieleeni tuli, että haluaisin kokeilla/mahdollisesti aloittaa tuon lajin itse. Eli, miten voisin päästä jonnekin kokeilemaan ja onko pääkaupunkiseudulla (tai edes Suomessa) mahdollisuutta tällaiseen ja jos on niin miten sinne sitten pääsisi? Pitääkö olla jonkun seuran jäsen tai jotain? Linkit olisivat hyödyllisiä ja kiitos vastaajille :)
Kelkkailu?
7
260
Vastaukset
- :(((((((
Mun mielestä suomessa ei voi edes harrastaa kyseistä lajia, en ole siis ihan varma mut uskoisin kun ei kestään suomalaisesta huippu-urheilijasta tiedä joka harrastais mut uskon että ei, sori.
- Ulkomailla
Virossa tietääkseni on lähin rata. En tosin ole sataprosenttisen varma, mutta tämmöistä olen kuullut. Mutta jos ei Virostakaan rataa löydy, niin Latviasta ainakin löytyy. Sieltä mistä tulivat nämä Sotshissakin menestyneet skeletonkelkkailija-veljekset ja muut latvialaiset kelkkailusankarit.
Lähempänä ei taida ratoja olla. Norjassa ilmeisesti on Lillehammerin olympiarata. Itsekin katsoin kisoissa kelkkailua ja siellähän muistaakseni sanottiin, että koko maailmassa ei ole kuin noin kaksikymmentä viralliset mitat täyttävää kelkkailurataa. Suurin osa näistä Keski-Euroopassa. - Kelkkailu <3
Entä oisko mitään ns. harjottelurataa? En varmaan ees uskaltais mennä niiden täysmittasten huipulta.. Huihui :P
- :(((((
Ei taida, suomessakun tosi huonot talvilaji harrastusmahollisuudet, vaa jotkut hiihtolajit, jääkiekko ja laskettelujutut ja tietty taitoluistelu mut siellä suomalaiset ei oikein menesty..
- 16+9
Mä luulisin, että rautavaarassa ainakin on eräs luonnonrata, mutta se on kohtalaisen huonokuntoinen. En tiiä onko edes missään lähempänä.
- Kelkkailu <3
Ai jaa, en kyl ihan rautavaaraan asti jaksais aina mennä XD Mutta jos kerran sielläkin on niin ehkä jossain lähempänäkin on ;)
- Sorry :(
Kelkkailu <3 kirjoitti:
Ai jaa, en kyl ihan rautavaaraan asti jaksais aina mennä XD Mutta jos kerran sielläkin on niin ehkä jossain lähempänäkin on ;)
Ei sitä enää oo :/ se purettiin vuonna 2013 koska yksinkertaisesti rahat loppuivat kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452931Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k372899Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 621459
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222