CHILIÄ!

Kili-mandjaro

Nyt on muuten löytyny yks rajuimmista chili-tonnikalavalmisteista! Tällanenkin paatunut hot-chiliruokien ystävä joutu ihmettelemään että miten kauan tää polte suun, nielun ja ruokatorven limakalvoilla voi jatkua. 30 - 45 min ei ollu niinku mitään, ei auttanut vesi, ei piimä, ei kalja... Se on yksinkertaisesti nimeltään PIRKKA Tonnikalaa chilikastikkeessa, 185 g, tämä erä parasta ennen 06-2016.

Mä olen lähes täysin varma siitä että tästä joku kukkahattutäti ulvahtaa ja lähtee taas yksi huipputuote markkinoilta laimennuksen vuoksi. Nyt kannattaa siis ostaa varastoon Pirkka-hilitonnikalaa (jos tykkää älyttömän vahvasta chiliruoasta). Ja tarkoitushan ei ole että ruoasta pitäisi kärsiä, vaan että tosta saa muun muassa vitunmoista ätäkkiä vaikka salaattiin tai pastasoosiin niin kattellaan.

Purkissa voisi periaattessa mainita että tämä on sitten aika paljon enemmän kuin hottia. Että tädit osaa varoa eikä tee suurta virhettä alkamalla valittaa.

4

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pottumuusin nakattu
    • kilohailitonnikala

      Kyllä, nuo chilitonnikalat on ihan ok tuotteita, niissä sitä chiliä vähän onkin.

      En siltikään sanoisi että ihan överimääriä (paitsi jos just tuohon erään on normaalia enemmän normaalia tujumpaa chiliä ropsahtanut) varsinkaan chiliharrastajille. Semmonen mukava peruslämpö :)

    • tuunataantuunaa

      Itse tein viikonloppuna yhdensortin finski kana-currya käyttäen puolitoista kuivattua naga-chiliä inkiväärin ja valkosipulin oheen saaden aikaiseksi melko tulisen, mutta raikkaan maun, jonka kohtuullinen tulisuus jatkui myös kastiketta jatkettuani (porkkanaa, paprikaa,sipulia öljyssä kuullotettuna) seuraavalla aterialla.

      Ei paha hikoillun kannalta, mutta silti melko voimakas polte kitalaessa huolimatta runsaasta basmati-riisistä. Jälkimakuna miellyttävä "lämpö" suussa aterian päätteeksi.

      No - chilin polte on aina subjektiivinen juttu - jos olisin tarjonnut tätä ruokaani intialaiselle, niin hän olisi varmaan pitänyt sitä mietona joskin maukkaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2352
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      69
      2280
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      64
      1949
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      74
      1644
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      99
      1494
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      99
      1476
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1381
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1234
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1113
    Aihe