Pitäisikö joogan tuntua mukavalta?

Herra 47

Itse rupesin harrastamaan jogaa parisen vuotta sitten tuollaisen P90X-jumppaohjelman mukana noin reilun viikon välein. Aluksi joogapäivän ohjelma oli tosiaan yhtä tuskaa, mutta niin vain se on ajan kuluessa muuttunut mukavan leppoisaksi puolentoista tunnin hengittämis- / keskittymis- / venyttely- / tasapaino- / staattisen voiman hetkeksi. Tosin keskittymistä siinä ei enää tarvitse niin paljoa sillä liikkeet sujuvat nykyään kohtuullisen helposti. Alkuun voimat kyllä loppuivat kesken ja ohjelman kaikkien liikkeiden onnistumiseen meni pari vuotta. (Ohjelman vaikein liike minulle oli silta, jossa vuorotellen nostetaan jalat ylöspäin)

Joogasta en tuon ohjelman lisäksi tiedä yhtään mitään, joten oliko tuo tuskan kautta eteneminen aivan järkevä?

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra 47

      Pitää vielä lisätä joogan haittoja minulle: Lähes aina nukun joogapäivän jälkeen huonommin kuin muulloin, vaikka tekisin sen aamulla. Lisäksi jalat ovat "hitaat" seuraavana päivänä, pikajuoksua ei kannata yrittää. Kerran selkä on venähtänyt ja jossain vaiheessa niska oli kipeä.

      Hyviä puolia taasen on ollut, että nukun nykyään keskimäärin paremmin, aikanaan revähtäneen olkapään liikerata on nykyisin normaali, selkä on pysynyt kunnossa ja staattista voimaa on tullut lisää.

      Jostain syystä notkeuden paraneminen on ollut kaikkein hitainta. Olen edelleenkin kankeahko keski-ikäinen suomalainen mies.

    • Herra 47

      Kertokaa nyt hyvät asiaa paremmin tuntevat jotain!

    • ´´´´

      Jep, pirteä töissä ja yöt nukun hyvin. Jäntevän hoikan joustava olo, kävellessä meno tuntuu tosi kevyeltä. Mulla astangaa 1 A ja 1 B -sarjoja. Käsittääkseni osittain sen vuoksi on keksitty vaikeimmat liikesarjat, että kehittyisi vieläkin enemmän keskittymiskykyä. Nimittäin silloin kun ykkössarjat tuntuvat naurettavan helpolta, saattaa keskittyminen herpaantua.

      1 sairauspoissaolo on ollut koko työurani aikana, ja onhan noita vuosia jo aikalailla. Lasken tämän joogan ansioksi. Mieli keskittyy myöskin automaattisesti miellyttäviin asioihin, kun joogaamattomat työkaverit näyttävät märehtivän sairauksia - ja tulos on sen mukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      209
      14122
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5417
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      65
      4782
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      257
      3839
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      113
      3594
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      133
      3576
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2120
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1457
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1231
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1165
    Aihe