Itse rupesin harrastamaan jogaa parisen vuotta sitten tuollaisen P90X-jumppaohjelman mukana noin reilun viikon välein. Aluksi joogapäivän ohjelma oli tosiaan yhtä tuskaa, mutta niin vain se on ajan kuluessa muuttunut mukavan leppoisaksi puolentoista tunnin hengittämis- / keskittymis- / venyttely- / tasapaino- / staattisen voiman hetkeksi. Tosin keskittymistä siinä ei enää tarvitse niin paljoa sillä liikkeet sujuvat nykyään kohtuullisen helposti. Alkuun voimat kyllä loppuivat kesken ja ohjelman kaikkien liikkeiden onnistumiseen meni pari vuotta. (Ohjelman vaikein liike minulle oli silta, jossa vuorotellen nostetaan jalat ylöspäin)
Joogasta en tuon ohjelman lisäksi tiedä yhtään mitään, joten oliko tuo tuskan kautta eteneminen aivan järkevä?
Pitäisikö joogan tuntua mukavalta?
3
169
Vastaukset
- Herra 47
Pitää vielä lisätä joogan haittoja minulle: Lähes aina nukun joogapäivän jälkeen huonommin kuin muulloin, vaikka tekisin sen aamulla. Lisäksi jalat ovat "hitaat" seuraavana päivänä, pikajuoksua ei kannata yrittää. Kerran selkä on venähtänyt ja jossain vaiheessa niska oli kipeä.
Hyviä puolia taasen on ollut, että nukun nykyään keskimäärin paremmin, aikanaan revähtäneen olkapään liikerata on nykyisin normaali, selkä on pysynyt kunnossa ja staattista voimaa on tullut lisää.
Jostain syystä notkeuden paraneminen on ollut kaikkein hitainta. Olen edelleenkin kankeahko keski-ikäinen suomalainen mies. - Herra 47
Kertokaa nyt hyvät asiaa paremmin tuntevat jotain!
- ´´´´
Jep, pirteä töissä ja yöt nukun hyvin. Jäntevän hoikan joustava olo, kävellessä meno tuntuu tosi kevyeltä. Mulla astangaa 1 A ja 1 B -sarjoja. Käsittääkseni osittain sen vuoksi on keksitty vaikeimmat liikesarjat, että kehittyisi vieläkin enemmän keskittymiskykyä. Nimittäin silloin kun ykkössarjat tuntuvat naurettavan helpolta, saattaa keskittyminen herpaantua.
1 sairauspoissaolo on ollut koko työurani aikana, ja onhan noita vuosia jo aikalailla. Lasken tämän joogan ansioksi. Mieli keskittyy myöskin automaattisesti miellyttäviin asioihin, kun joogaamattomat työkaverit näyttävät märehtivän sairauksia - ja tulos on sen mukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172413
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694