Republikaanipäättäjien näkemys ilmastonmuutokseen!

Greenman

Miksi johtavassa talousmahdissa Yhdysvalloissa ei tehdä mitään ilmastomuutoksen estämiseksi? Otetaan tähän vähän amerikkalaisten poliittisten päättäjien mielipiteitä. Esimerkiksi republikaani senaattoreilta: http://www.youtube.com/watch?v=NZ9lmXIKZlQ . Ihmisen tekemissä ei ole mitään vaikutusta, jumala hoitaa hommat. Voiko enempää laittaa päätänsä hiekkaa? Toinen video republikaani senaattorien ilmastoväittelystä: http://www.youtube.com/watch?v=8T664h2QuCw

Ilmastotieteilijät ovat yksimielisiä ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta. Miten sen saisi kerrottua päättäjille?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huh huh.

      "Ilmastotieteilijät ovat yksimielisiä ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta"

      No ei todellakaan ole; ei ainakaan mitä tulee sen aiheuttamiin vaikutuksiin.

      Lisäksi; jos olisit sivistyneempi, niin tietäisit että amerikkalaisessa retoriikassa "Jumalasta" puhuttaessa tarkoitetaan usein sitä, että kysymyksessä on luonnollinen ilmiö; puhutaan myös termillä "Act of God", jota käytetään mm. monien yhdysvaltalaisten vakuutusyhtiöiden virallisissa vakuutussopimuksissa yms, kun tarkoitetaan esim. myrskyjen aiheuttamia vahinkoja tms.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Act_of_God

      • Vikke Nilo

        No juu, miksei niinniin, mutta miksi älykääpiö siteeraa jenkkien mielipidettä ilmastosta, kun heilla ei ole sitä, koska se ei ole tärkeätä.

        Onhan siellä jotain ajattelijoita, joiden käsitykseen voi tutustua seuraavassa.

        Kerron jo etukäteen ettei konservatiivinen tarkoita taantumuksellisuutta vaan
        arvojen säilyttämistä.

        http://www.americanthinker.com/


    • Saastainen Ville

      No voi voi, monikin amerikkalainen on vannonut suojelevansa perustuslakia, joten osama saanee mitä on tilannut, koska perustuslain suojeleminen ei ole laitonta, vielä.

      http://www.youtube.com/watch?v=qbmWs6Jf5dc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe