Oletko ollut työntekijänä konkurssitilanteessa?

Kaverini tarvitsee apuanne opinnäytetyönsä kanssa. Aiheena on konkurssi työntekijän näkökulmasta, joten jos teillä on tilanteesta kokemusta, niin on varmasti iso apu jos vastaisitte kyselyyn!

http://tinyurl.com/jlkysely

Kiitos! :)
3102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

2 x on moinen potku sattunu persaukselle. Mustelmat on jo parantuneet, kun nuo tapahtumat oli 80- ja 90-luvuilla.

Äänestä

Eihän siinä muuta mutta ongelmana oli epätietoisuus työsuhteen päättymisestä kun palkkoja ei tullut ja olin jo jättänyt palkkaturvahakemuksen ennen konkurssia. Konkurssi oli sitten vain viimeinen sinetti, että sieltä ei tarvitse mitään odotella. Palkkaturva toimi hitaasti, rahoja piti odottaa vuoden päivät mutta kaikki kyllä tuli sitten loppujen lopuksi. Kävi niin onnellisesti, että sain lennosta määrä-aikaisuuden, joten sillä kertaa kaikki sujui melko hyvin.

Kolme - neljä viimeistä kuukautta töissä oli sellaisia kaoottisen uneliaita. Mitään uutta ei voinut aloittaa ja vanhat hommat alkoivat valmistua pikkuhiljaa. Jo aikaisemmin väkeä vähennettiin, mikä osin halvaannutti toimintaa ja pilasi ilmapiirin, kun ne muutamat vähennettävät olivat kaikki työntekijöitä ja johtajia jäi aivan liikaa. Toimari veti bluffiaan viimeiseen asti, että palkat ja kaikki muukin tulee vielä kuntoon mutta tuli vain konkka. Ensimmäinen vihje ongelmista olivat maksamattomat laskut, joista alkoi kantautua puheita niistä vastaavilta. Ihmeen kauan tästä vielä sinniteltiin. Säästötoimet iskivät erityisesti matkustamiseen pois lukien johtoryhmä ja tietty duunareiden ylitöihin, joihin ei toisin olisi ollut muutenkaan mitään tarvetta.

Äänestä

Olin hoitovapaalla, kun eka pitkäaikainen työnantajani teki konkan.
En tiedä käytännön jutuista t työilmapiiristä mitään, kun en työssä ollut.
Olin toimihenkilö enkä siten valinnut luottaria enkä kuulunut liittoon. Luottarimuija kuului erääseen liittoon, joka oli kuulemma jotenkin mukana kai "valvomassa työntekijöiden etua". Se liitto sitten kiskoi n 500mk lopputilistäni! Oliko tuo ihan laillista, en tiedä. Valtakirjaa en ainakaan antanut. Tämä tapahtui viime vuosituhannella, joten en enempää muista asioista.
Se luottarimuija oli puolijuoppo jo siihen aikaan ja nyttemmin tk-eläkkeellä, joten saa nyt sit ryypätä kokopäiväisesti ja taisi olla jossain käräjillä lapsensa hakkaamisestakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


roussssss kirjoitti:

Kaverini tarvitsee apuanne opinnäytetyönsä kanssa. Aiheena on konkurssi työntekijän näkökulmasta, joten jos teillä on tilanteesta kokemusta, niin on varmasti iso apu jos vastaisitte kyselyyn!

http://tinyurl.com/jlkysely

Kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu