Neljä kertaa mennyt kumi puhki ajalla 16.12 - 4.3
Putsatkaa nyt jo ne vi tun hiekkanne sieltä!!!!!!!!!!!!!!!!
Putsatkaa nyt jo ne vi tun hiekkanne sieltä!!!!!!!!!!!!!!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
tai hanki pistosuojatut renkaat
Nokitan, Viisi. Siis viisi rengasrikkoa staran kylvämän sepelin vuoksi. Ei kestä vuorikunkku ei asphalttiviidakkoa.
Pistosuojanauha on suojannut hyvin. Ei yhtään rengasrikkoa.
Pistosuojanauha ja kolme rengasrikkoa tänä vuonna.
Joo, seuraavat renkaat on prootectioonirenkaat. Voipi olla jotta panen kevääksi niihinkin pistosuojanauhat jatkossa... Prkl.
vastaus on SWALBE MARATHON PLUS......ei enää rengasrikkoja ....nolla toleranssi ....
Marathon plussat kestää hyvin ajaa rikkoutuneen kaljapullon yli. Kokeiltu on, useamman kerran.
No niin on kestänyt myös xking ja mk2 lasinsirut muttei tota pirun tappajasepeliä mitä stara käyttää.
Voi voi, juhannuksen tuntumassakin voi joskus sataa räntää, ei hiekkoja voi sitä ennen harjata.
Uusi talvi tulee taas suven jälkeen, joten...
Sepeli on inhottavaa mutta täytyy muistaa myös se että jotkut renkaat on sille ihan liian herkkiä.
Mulla oli bontrager jonesit ja ne puhkesi jatkuvasti joten vaihdoin continentalin trafficeihin. Vaihdon jälkeen ei yhtään rengasrikkoa, eikä kyseinen rengas ole edes mikään pistosuojattu varsinaisesti.
Bontragerit olivat hieman kevyemmät mutta ihan paperia.
Mulla on luarinkestävät renkaat. Niistä ei mee mikään läpi.
Kummalliset asiat ne saa jotkut tulemaan.
Helsingin kaupunki on jo aloittanut hiekan poistamisen, mutta viikonloppuna on tiedossa uusi talvi!
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/takatalvi-tulee-sittenkin---lampotila-romahtaa-jopa-20-astetta-/3097980
On pakko pysäyttää poistaminen välittömästi ja todennäköisesti lisätä hiekkaa ensi viikolla sinne mistä se on jo poistettu, eli turhaa työtä on tehty. Kuka kantaa vastuun? Ei olisi missään nimessä pitänyt vielä maaliskuussa aloittaa poistaminen!
Pikkukaupungissa 60-luvulla ei tällaista sepelirumbaa harrastettu. Silloin otettujen valokuvien mukaan kadut ja jalkakäytävät olivat lumisia (aurattu toki). Mielestäni silloin ei kuitenkaan kaatuiltu tällä tavalla kuin nykyään (sepelistä huolimatta). Onko ihmisten tasapainoaisti jotenkin huonontunut vuosikymmenten saatossa?
"Pikkukaupungissa 60-luvulla ei tällaista sepelirumbaa harrastettu. Silloin otettujen valokuvien mukaan kadut ja jalkakäytävät olivat lumisia (aurattu toki)."
Se auraus olisi usein ihan riittävä toimenpide nykyäänkin. Tuollaisella pakkaslumisella pinnalla pito on itsessäänkin ihan hyvä ellei nyt ihan slickseillä ajele.
Mulla loppui tuo puhkeaminen kun otin nuo continentalin trafficit käyttöön ja pitävät lumessa hyvin.
Hypistelin kaupassa saman valmistajan exploreria ja näppituntumalla se tuntui vähän heiveröisemmältä mutta sitä vastoin se oli vähän kevyempi.
Mulla on renkaissa hirveesti paikkoja, mut paikoin on paikkoja missä ei oo ollenkaan paikkoja.
special bike sisäkumit ulkorenkaat
26 tuumasen uusi takarengas rattaineen vanhalla 55 66e
suvala
oikominen omko pyräliikessä hyvät pihdit menee väliin
vinyylirenkaat on kesärenkaita
nasta condidental?
Miksi Helsingin kaupunki ei siivoa kunnolla lasinsiruja bussipysäkkien läheisyydestä kun joku on hajoittanut ikkunan?!!???
Ehdottomasti pitäisi aina lakaisukone käydä pysäkin ympäriltä lakaisemassa.
Laiskoja!!
"Miksi Helsingin kaupunki ei siivoa kunnolla lasinsiruja bussipysäkkien läheisyydestä kun joku on hajoittanut ikkunan?!!???"
Ne on varmaan turtuneet siihen jatkuvaan lasin siivoamiseen. Miksi ne pysäkit muuten ylipäätään tehdään lasista?
Tasan yhtä fiksua olisi tehdä ne pysäkit oljista ja jättää vaikka stidit ja bensakanisteri siihen viereen.
Sepelistä ei missään kohtaa ole mitään hyötyä fillaristille. Kylväisivät sitä vain jalkakäytäville.