Mikä on sopiva määrä hedelmiä ruokavaliossa. Itse nimittäin syön niitä älyttömiä määriä.
Voin helposti syödä päivässä 6 hedelmää, purkillisen tai pari pilttiä ja 200g pussin marjoja. Onko tämä liikaa?
Lisäksi siis syön toki normaalia ruokaa ja paljon kasviksia. Makeisia tai esim. sokeroituja jogurtteja syön harvoin.
Liikaa hedelmiä?!
6
629
Vastaukset
- sokerihiirelö
Parempihan tuo on kun enemmistön limunlipitys.
Hedelmät ovat aika happamia, voiko niistä olla hampaille haittaa liioitellen?
En oo mikään luomumammeli, mutta mietin torjunta-aineita ym, voikohan niitä alkaa kertymään kehoon pidemmällä aikavälillä?
Niin ja sokeriahan noissa on paljon.
Hedelmistähän saa toki vitamiienja, mutta jos osaat englantia niin löysin tämmöisen, musta aika yllättävän tiedon netistä :)
https://www.youtube.com/watch?v=zjsOOT347cA
Ei liity siihen onko noiden syönti ylipäätään ok. - juustovoi.
maailma ei ole enää niin fresh kuin kaks miljoona vuiotta sittenf
teillä on ihan hyvä ruokavalio. - Sedä
Toi on ok, ei mikään älytön määrä. Raakaruokailijoitakin on olemassa, ja ne syö hedelmiä sentään kilokaupalla päivässä :D Ihminen on luonnostaan hedelmänsyöjä :)
- tiedontarjoaja
"Ihminen on luonnostaan hedelmänsyöjä"
Tsot, tsot! Ihmistä edeltävät apinat siellä puussa olivat hedelmänsyöjiä. Maahan laskeuduttua ihmisen esi-isä alkoivat kaikkiruokaisiksi, keräilivät hedelmiä, marjoja, kasvien meheviä juuria ja pikkueläimiä. Eläinproteiinin ja -rasvan saanti käynnisti aivojen kasvun ja kehittymisen. Sitä sitten vauhditti se, kun opittiin metsästämään isompia eläimiä ja kypsentämään lihaa tulen avulla - kypsennetyt lihaproteiinit ovat nimittäin helpommin sulatettavissa kuin raa'at.
Jos olisimme jatkaneet pelkästään hedelmien syöntiä, olisimme edelleenkin pieniä puissa asustavia apinoita. - 18+10
tiedontarjoaja kirjoitti:
"Ihminen on luonnostaan hedelmänsyöjä"
Tsot, tsot! Ihmistä edeltävät apinat siellä puussa olivat hedelmänsyöjiä. Maahan laskeuduttua ihmisen esi-isä alkoivat kaikkiruokaisiksi, keräilivät hedelmiä, marjoja, kasvien meheviä juuria ja pikkueläimiä. Eläinproteiinin ja -rasvan saanti käynnisti aivojen kasvun ja kehittymisen. Sitä sitten vauhditti se, kun opittiin metsästämään isompia eläimiä ja kypsentämään lihaa tulen avulla - kypsennetyt lihaproteiinit ovat nimittäin helpommin sulatettavissa kuin raa'at.
Jos olisimme jatkaneet pelkästään hedelmien syöntiä, olisimme edelleenkin pieniä puissa asustavia apinoita.Pohjoisessa on ollut metsästäjiä. Ihminen voj parhaiten kasvisruokavaliolla, jossa on lisänä joko maitoa tai kalaa. Punainen liha aiheuttaa ongelmia, eikä lihalla pidä mässäillä. Ei myöskään sokerilla. Mietin tuossa että kun haimasyöpä on lisääntynyt, niin johtuuko se suurista sokerimääristä... Diabetes johtuu haimasta.
- gs.maissi
Mangossa on vähiten torjuntaaine jäämiä
Syön sitä nytkin laiton kokomangokivien jota jyrsin puhtaaksi hedelmälihasta. - murojenn sekaan , kypsytän mangoa keskimäärin 4 päivää ,kun kantat alkaa tuoksumaan tuoksuu hiukan makealta -kypsytän vielä päivän. mango on hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3710550Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610122- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776324Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304882- 554717
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174056Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243405- 623127
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2213060