Pakkasessa ois jänis. Sille HYVÄ resepti?
Keittämällä lihat irti luista, VOIssa paistaminen, ja uuniin hautumaan kermaisaan kastikkeeseen... Entä maustepuoli ja haudutusaika?
Jänistää.
7
823
Vastaukset
- jänis hyvää on
Kunnolla haudutusta, mausteiksi riittää suola, pippuri ja timjami.
- Liha_kuin_liha
Tuntimääräisenä kyselen tuota haudutusaikaa sekä lämpötilaa uunille?
- jänis on hyvää
Itse hauduttelen leivinuunissa miedossa lämmössä. illalla laitan kun lämpö sellanen 120c ja aamulla se on 80c kun otan padan pois uunista.
Sähköuunilla käyttäisin tuota 120-130c, hauduta kunnes liha irtoaa helposti luista. Sanoisin noin 2-3 tuntia. - 100 jänistä
Porkkanaa. Lanttua. Sipuli. Katajanmarjoja 20 kpl. Ehdottomasti merisuolaa. Valurautapata. Jänis paloiteltuna pataan mausteiden kera ja vettä sen verran että just peittyy ja uuniin 80-100c vähintään 6 tuntia... sit lihat erilleen siivilöi paistoliemi ja tee siihen kermakastike, lihat voi laittaa joko erilleen tai soosiin... ja pöytään puolukkasurvosta makeutena hedelmäsokeri....
- Jänönen.
Pääasia että jänis on pehmeä.
- elämäntapaerämies
älä kypsytä liikaa, menee maksan makuiseksi. kypsymisaika vaihtelee onko vanha vai nuori jänis.
- Anonyymi
näin on. jäniksen maku on parhaimmillaan kun kypsyys saavutetaan. ylikypsänä huononee. nuoren jäniksen liha kypsyy todella nopeasti ja on niitä parhaita paisteja mitä olemassa on. vanha ja talvella saatu jänis vaatii pitkän riiputuksen ja kypsytyksen. sen maustaminen vaatii myös enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261740
- 1051215
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52887Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55729