http://www.aol.com/article/2014/03/10/lake-michigan-sets-record-with-93-percent-ice-cover/20846566/
Jos vertaa Baltian meren jäätilanteeseen, niin keskimäärin normaalia.
Jos vertaa Baltian meren jäätilanteeseen, niin keskimäärin normaalia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miten sattuikin, että ilmaston muuttumista tarkastellaan nyt noilta järviltä, kun niiden tienoo on ollut jokseenkin ainoa paikkaa maailmassa, missä on viime aikoina ollut kylmää keliä.
Aloituksestani kävi varmaan ilmikin, että keskimäärin on keskimääräistä, mutta kylmyys- taj jääennätys saattaa olla rahallisesti merkittävä. Tässä vielä uutisointia asiasta:
http://blogs.woodtv.com/2014/03/10/lake-michigan-sets-new-ice-record/
Tuossa maailman merien ja suurimpien järvien pintalämpötilojen poikkeamat vertailukaudesta:
http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/wksst/wksst.20140305.gif
Kovin pieniltä näyttää jenkkilän suuret järvet ja niiden jäätilanne kokonaisuuden rinnalla.
Ilmasto muuttuu, minkä muuttuu. Tämäkin tilanne kertoo sen, että niitä kylmyys- ja jääennätyksiä rikotaan muuallakin kuin vain etelämantereen ympärillä.
Mitään uutta ja mullistavaa tässäkään jääennätyksessä ei toki ole, kuten ei noissa viimeisten 20 vuoden lämpöennätyksissäkään. Nyt on vaan ilmasto taas lämpmien jälkeen muuttumassa viileämmäksi, joten tällaisia ennätyksiä on luvassa seuraavien 30 vuoden aikana lisää.
Ilmaston lämpeneminen se vaan jatkuu kiihtyvällä vauhdilla, kuten kaikki sivistyneet ihmiset tietävät.
Missä se sääpalsta on?
Jään muodostus on sikseen hidas prosessi, ettei yhden päivän ennätyslämpötila suuntaan tai toiseen tee isoa lovea. Näin jääennätys voi paremmin viitata ilmastoon kuin lämpötilaennätys. Oletko eri mieltä? Jos, niin osaatko sitten perustella napaalueiden merijäiden ennätysuutisoinnit?
Tämä alkaa olla jo rusinoiden poimimista pullasta.
Kyllähän se näin on. Vaan kun tuolla toisessa ketjussa oli joku tietämätön keskustelija, joka kyseli, että minkä järven ennätys, niin nyt hänenkin tietämättömyys on hetkeksi vähennetty.
Odotellaanpa nyt seuraavia talvia, että alkaako tuo napapyörre mutkittelemaan jotenkin oudosti. Nämä Pohjois-Amerikan päättyneen talven kylmät kelit eivät olisi Siperiassa herättäneet mitään ihmettelyä ainakaan kylmyyden suhteen. Ei minua sen puoleen haittaisi, jos se jääkausi alkaisikin tuolta, kunhan ei täältä.
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/Sea_Ice_Extent_v2_L.png
Jäät ovatkin ennätysvähissä. Ja juuri ilmasto on saanut sen aikaan, kutet kerroit yllä.
Se muuten taisi olla suurilta järviltä NASAn mittaama 314 Celsiusta muutama vuosi sitten.
Huvittavinta on se, että kylmenemishörhöt täpinöissään lässyttävät Suurten järvien jäistä ja Pohjois-Amerikan itäosan kylmästä säästä, vaikka ne johtuvat tällä kertaa ilmaston lämpenemisen aiheuttamasta suihkuvirtauksen sekoamisesta.
Ai siksikö se ilmasto välillä kylmenee ja välillä lämpenee???
Nyt on ollut lämmintä jaksoa, niin se lammin synnyttääkin kylmyyttä, joten heiluriliike on valmis.
Ainiin!
No eihän tätä sitten voi laskea miksikään ennätykseksi, kun se oli vain suihkuvirtauksen syytä. Pöljiä me ollaan oltu...
Lake Michigan jääpeite-ennätys 93,29 % on vuodesta 1973 lähtien mitattuna. Varmasti ennen vuotta 1973 jääpeite on ollut 100 %.
Juu, kyse on satelliittiaikakauden noteeratuista ennätyksistä. Se satelliittiaikakauden aloitus vaan osui yksiin pienen jäämaksimin kanssa, kuten pohjoisella jäämerelläkin.
Kun Michiganjärvi (huom oikea suomenkieli!) on jääkauden aijoilta peräisin, niin jäätä on ollut parhaimmillaan paksulti ja pohjaan asti.