säästääkseen sähkölaskuissa, logiikan pettäessä jälleen kerran.
"Kuluneena talvena olemme päässeet asiakaskohteissa jopa 25 prosentin kuukausisäästöihin leudosta talvesta ja matalasta sähkön hinnasta huolimatta."
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/sitra ihastui alykkaaseen sahkoon pisti rahaa firmaan kiinni/a973651
Sitra satsaa sähkön säännöstelyyn
5
78
Vastaukset
- enevpk
Tuossa viitattu 25 % säästö on uskomattoman suuri. "Kuluneena talvena" ja "kuukausisäästö" ilmaisuista voin päätellä, että säästöanalyysi ei voi olla kovin perusteellinen. On vain yksi todellinen tieto, kuinka paljon sähköä on tuossa yksittäistapauksessa kulunut. Vertailutieto on jouduttu arvaamaan.
Olen itse työkseni tukinut vastaavaa asiaa. Totesin silloin, että tavallinen sähkölämmittäjä saattaa yltää 1 - 2 % säästöön viikossa, jos sähkön hinta heilahtelee tosi rajusti pakkasilla. Muina vuodenaikoina säästöä ei juuri kerry. Maksa sillä sitten mahdolliset lisäinvestoinnit, joita "säästön" aikaansaaminen edellyttää.- Sähkö Jänis
Kyllä tuo yösähkö säästää hyvinniin 25% sähkön hinnasta, mutta tarviiko sen käyttöön mitään erinomaista älyä, tai investointia että saa kännykkään tiedon ettei ensi yönä kannata lämmittää?
Mitäköhän säästöä tarkoittivat kun sähkölaskuhan on vallan muuta kuin hinta itse sähköstä, eli koostuu veroista ja siirtomaksuista.
http://www.fortum.com/countries/fi/yksityisasiakkaat/sahkosopimus/fortum-tarkka/tarkan-hintakehitys/y%C3%B6s%C3%A4hk%C3%B6/pages/default.aspx - enevpk
Sähkö Jänis kirjoitti:
Kyllä tuo yösähkö säästää hyvinniin 25% sähkön hinnasta, mutta tarviiko sen käyttöön mitään erinomaista älyä, tai investointia että saa kännykkään tiedon ettei ensi yönä kannata lämmittää?
Mitäköhän säästöä tarkoittivat kun sähkölaskuhan on vallan muuta kuin hinta itse sähköstä, eli koostuu veroista ja siirtomaksuista.
http://www.fortum.com/countries/fi/yksityisasiakkaat/sahkosopimus/fortum-tarkka/tarkan-hintakehitys/y%C3%B6s%C3%A4hk%C3%B6/pages/default.aspxYösähkötariffi voi tuoda mukavat säästöt niille, joille se soveltuu. Vaan ei kyllä sekään pudota sähkölaskua 25 %.
Valitettavasti yösähkö ei ole enää muodissa, sehän ei ole hyvä sähkön myyjän kannalta, koska se pienentää asiakkaan sähkölaskua, ja nyt kyllä vallitsee myyjän markkinat. Toisaalta myös yö- ja päiväsähkön hinnanero ei enää ole niin suuri kuin ennen. Myöskään Sitran kannalta yösähkötariffissa ei ole mitään tutkittavaa, se ei vaadi kalliita automaatiojärjestelmiä tuekseen, vaan toimii mokoma ihan itsestään. enevpk kirjoitti:
Yösähkötariffi voi tuoda mukavat säästöt niille, joille se soveltuu. Vaan ei kyllä sekään pudota sähkölaskua 25 %.
Valitettavasti yösähkö ei ole enää muodissa, sehän ei ole hyvä sähkön myyjän kannalta, koska se pienentää asiakkaan sähkölaskua, ja nyt kyllä vallitsee myyjän markkinat. Toisaalta myös yö- ja päiväsähkön hinnanero ei enää ole niin suuri kuin ennen. Myöskään Sitran kannalta yösähkötariffissa ei ole mitään tutkittavaa, se ei vaadi kalliita automaatiojärjestelmiä tuekseen, vaan toimii mokoma ihan itsestään.Olipa hyvä kommentti: siis sähkön säästäminen EI ole kenenkään tavoite, vain lisäkapasiteetin rakentaminen = ydinvoima lisää.
Tulihan se sieltä.- Yö Kyöpeli
yksiulkomaalainen kirjoitti:
Olipa hyvä kommentti: siis sähkön säästäminen EI ole kenenkään tavoite, vain lisäkapasiteetin rakentaminen = ydinvoima lisää.
Tulihan se sieltä.No voi voi, yösähkö toimii mm. siten että yöllä lämmitetään yösähköllä
vaikkapa useampi kuutio vettä, mitä sitten päivän mittaan käytetään
eri tarkoitukseen eli lämmitykseen ja lämpimänä käyttövetenä.
Järjestelmä oli kuluttajalle liiankin edullinen kuten yllä kuvailtiin,
suorastaan liian "CleanTekkia" eli tälläinen ilman välikäsiä tuotettu
etu kuluttajille piti likvitoida, eli on melkein sama jos käyttää suoraa sähkölämmitystä, vaikka yösähkö olisi kovin hyödyllinen varavoima
tuulirupellien hetkuttamalle sähköverkolle, liekö sitra nyt keksinyr laitteen jolla pääsee rahastamaan aiheesta eri edunsaajille muttei kuluttajille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413928Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3573048Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt141978Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101685Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41129- 71974
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar42889Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70818
- 44794