Sodankylän kelkkareitit ja -urat

Polle Lynx

Sodankylän kunnalle riittää, että se hakkaa kasvaviin puihin kelkkareitti/uramerkkejä sinnesuntänne ja sitten jättää hommat siihen kuin koira paskan persuuksistaan.
"Reitti on reitti ja ura on ura, lanata saa jos lanata haluaa" tämmösiä lausuntoja antaa mies joka on jo kehdosta valittu kepun mandaatilla kunnan virkamieheksi ja kelkkareittien/urien vastuuhenkilöksi.
Tosihan on, että yksi kelkkaturisti jättää rahaa kuntaan enemmän kuin kymmenen murtomaahiihtäjää tai automatkailijaa. Näkisipä joku päivä kun kelkkailijan ei tarvitse huokaista helpotuksesta kun pääsee kunnanrajalle...siis poistuessaan Sodankylästä

9

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sompionlukija

      Joo yksi vapaehtonen olisi tahtonut lanaa lainaksi kunnasta,mutta kunnan kepuvirkamies oli tylysti sanonut ei tipu. Silloin ,kun metsähallitus huolsi reittejä ne olivat siedettävissä kunnossa.

    • Kelkkailija

      Kittilässä osataan kyllä ottaa hyöty ja rahat turisteilta,sielä on kelkkareitit ja urat hyvässä kunnossa aina. Eihän sodankylän hölömöt kunnanvirkaatekevät tee muuta kuin hölömöjä asioita ja nauttivat vain korkeaa palkkaa ne kepulasiet etunenässä.

    • Cat Artic

      Tämä virkamies kehui Sompiossa, että järville urat on merkitty niin että kelkkailijat osaavat uralle vastarannalla. Lumeen tökityt puolenmetrin kepit on aikoja sitten suojasäällä kadonneet jäljettömiin...eli "kuin koira paskan persuuksistaan"

      • Lynxi Joensuusta

        Joku pulju oli pannut reitit sekaisin Orajärvellä. Siellä seikkailtiin risukossa ja vesijohtoputkien seassa. Ei ikinä enään Sodankylään.


      • Haukut väärää puuta
        Lynxi Joensuusta kirjoitti:

        Joku pulju oli pannut reitit sekaisin Orajärvellä. Siellä seikkailtiin risukossa ja vesijohtoputkien seassa. Ei ikinä enään Sodankylään.

        Se "jokupulju" rakentaa vesijohtoverkostoa. Työmaa, sen ylityspaikat ja varoitukset on merkitty asiallisesti.
        Kelkkareittien ja -urien merkitsemisestä ja niiden turvallisuudesta vastaa Sodankylän kunta ja siellä vastuuhenkilö Seppo Jokiniemi. Pirautappa sille tai sitten Joensuun Ellille, se on sama.


      • Hiiala hiiala joi..
        Haukut väärää puuta kirjoitti:

        Se "jokupulju" rakentaa vesijohtoverkostoa. Työmaa, sen ylityspaikat ja varoitukset on merkitty asiallisesti.
        Kelkkareittien ja -urien merkitsemisestä ja niiden turvallisuudesta vastaa Sodankylän kunta ja siellä vastuuhenkilö Seppo Jokiniemi. Pirautappa sille tai sitten Joensuun Ellille, se on sama.

        Niin kyllähän seppo korjaa sen reitin omalla vapaa-jalla ja turvat kii.


      • hopotihoi
        Hiiala hiiala joi.. kirjoitti:

        Niin kyllähän seppo korjaa sen reitin omalla vapaa-jalla ja turvat kii.

        seppo se on aina aivot vapaalla tai käsi pitkäripasessa.


      • Raitis vaimo
        hopotihoi kirjoitti:

        seppo se on aina aivot vapaalla tai käsi pitkäripasessa.

        Siis (soitunut) elikkä alkoholisoitunut,no mutta vieläkös siin viinakaupan ovessa on sitten se ripakin?


      • Hölökyn kölökyn
        Raitis vaimo kirjoitti:

        Siis (soitunut) elikkä alkoholisoitunut,no mutta vieläkös siin viinakaupan ovessa on sitten se ripakin?

        Laskekaa se köppänä jo eläkkeelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11325
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3853
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3019
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      120
      2380
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      780
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe