Herätys, ilmasto lämpenee!

Muutama päivä sitten kun katsoin TV:tä niin siellä näkyi jälleen nämä tutut "Herätys, ilmasto lämpenee!" kyltit. Helppohan tuo sanoma on myös tämän talven perusteella uskoa.

Aivan käsittämätöntä, että lumipeitekausi kesti suuressa osassa Suomea reilusti alle kaksi kuukautta ja lähestulkoon puolet Suomen pinta-alasta on maaliskuun alkupuolella lumeton.

Näin se ilmaston lämpeneminen näkyy jo.
692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"lumipeitekausi kesti suuressa osassa Suomea reilusti alle kaksi kuukautta"

Miten se ilmaston lämpeneminen näkyi viime kevään lumista?
Oletko nyt ihan varma, että lumikausi on tältä talvelta ohi?

Suuressa osaa lappia lumikausi alkoi 3 viikkoa etuajassa ja jatkuu edelleen ties kuinka pitkään.

Eikä tämän tlven lumitilanteessa ole yhtään mitään uutta ja ennennäkemätöntä. Tällaista on nähty suomessa jo satoja vuosia ennen AGW-uskonpuhdistusta.

Äänestä

Kyllä meillä ainakin täällä Etelä-Suomessa on lumipeitekausi parhaillaan. Tänäänkin on lunta satanut noin 10 cm ja näyttää pysyvän maassa, koska pitkä ennustus lupaa pakkasia seuraavan 10 päivän ajaksi.

Äänestä
  • Vai on "tänäänkin" satanut? No montako kuukautta sitten lunta satoi viimeksi. Ja talvi on lopuillaan.... Huh.

    Äänestä

  • Kerrotko vielä, että minkähän takia se "ei lämpeneminen" aiheuttaa mannerjäätiköiden kiihtyvää sulamista sekä Etelämantereella että Grönlannissa, merenpinnan nousua, jne:

    http://climate.nasa.gov/key_indicators

    Äänestä

  • ------------ kirjoitti:

    Kerrotko vielä, että minkähän takia se "ei lämpeneminen" aiheuttaa mannerjäätiköiden kiihtyvää sulamista sekä Etelämantereella että Grönlannissa, merenpinnan nousua, jne:

    http://climate.nasa.gov/key_indicators

    Ei sula eikä nouse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilmasto lämpenee kirjoitti:

Muutama päivä sitten kun katsoin TV:tä niin siellä näkyi jälleen nämä tutut "Herätys, ilmasto lämpenee!" kyltit. Helppohan tuo sanoma on myös tämän talven perusteella uskoa.

Aivan käsittämätöntä, että lumipeitekausi kesti suuressa osassa Suomea reilusti alle kaksi kuukautta ja lähestulkoon puolet Suomen pinta-alasta on maaliskuun alkupuolella lumeton.

Näin se ilmaston lämpeneminen näkyy jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu