Ostin sykemittarin

Ikäni on 40v. Rajat pitäisi olla 127...154hr.
Olen mielestäni aika hyväkuntoinen ikäisekseni, koska olen aina kuntoillut useampana päivänä viikossa. Nostetaanko tuota ylärajaa (85% maximista), kunnon mukaan vai mikä on periaate? Eli haluan, että kunto pysyy vähintään samana tai ehkä saisi nousta vielä hieman.
54521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • samantapaisia ohjeita tuli sykemittarin mukana. Luulin vain, että tuo maksimisyke nousee jos on hyvä kunto. Sen verran jäi vielä, kun tuo sykemittari niin helposti menee yli tuon aerobisen rajan mulla, niin kysyisin onko se hyvä homma esim. jos haluaa parantaa sydän- ja verenkiertoelimistön toimintaa vai huono homma? Joskus tuntuu, että juoksu kulkee kevyesti ja periaatteessa huvittais juostakin lujempaa, mutta sykelukemat menee jo tuon aerobisen rajan yli. Onko se ollenkaan järkevää juosta lujempaa, jos haluaa vain päästä hyvään kuntoon? Vai teenkö ongelmasta jo liian tieteellisen?

    Äänestä

  • kuntoilija kirjoitti:

    samantapaisia ohjeita tuli sykemittarin mukana. Luulin vain, että tuo maksimisyke nousee jos on hyvä kunto. Sen verran jäi vielä, kun tuo sykemittari niin helposti menee yli tuon aerobisen rajan mulla, niin kysyisin onko se hyvä homma esim. jos haluaa parantaa sydän- ja verenkiertoelimistön toimintaa vai huono homma? Joskus tuntuu, että juoksu kulkee kevyesti ja periaatteessa huvittais juostakin lujempaa, mutta sykelukemat menee jo tuon aerobisen rajan yli. Onko se ollenkaan järkevää juosta lujempaa, jos haluaa vain päästä hyvään kuntoon? Vai teenkö ongelmasta jo liian tieteellisen?

    hyvin juosta vaikka yhden kovemmankin lenkin viikossa. voit juosta tasavauhtisen lenkin tai vaihtoehtoisesti muutella juoksuvauhtiasi lenkin aikana omien tuntemustesi mukaisesti.
    maksimisyke ei tosiaan nouse kunnon kasvaessa, sen sijaan leposyke laskee.

    Äänestä

alahälytys mahdollisimman alas, ja ylähälytys mahdollisimman ylös.
Ei sitä piipitystä kauan jaksa kuunnella.

Äänestä

Sykerajat voi kyllä aika paljon vaihdella yksilöllisesti. Tai siis maksimi- ja leposyke. Itse suosittelisin molempien mittaamista. Leposyke tietty täydellisessä levossa, eli niin että on jo hetken maannut ihan paikallaan, tai vaikkapa istunut rennosti. Leposykkeellä on kait taipumusta kunnon kohotessa laskea. Maksimisykkeen olen mitannut niin, että olen juossut mäkeä ylös alas muutamaan kertaan nousevalla teholla, ja kolmannella tai neljännellä kerralla ottanut sitten kaikki irti. Saamaani arvoa olen sitten käyttänyt maksimisykkeenä. Se taas iän mukana laskee... Sykerajat olen sitten laskenut Karvosen kaavalla, eli syke-alue on maksimisykkeen ja leposykkeen välinen alue, ja kun sykerajoja laskee, niin oikeastaan pitäisi laskea se prosenttiarvo tuosta alueesta, ja lisätä sitten leposykkeeseen. Eli jos leposyke on 50 ja maksimisyke 180 niin eikös vaikkapa 75% teho tarkoita silloin .75 x (180 -50)+ 50 = 147.5

Itse olen juossut lähinnä pitkiä lenkkejä suunnilleen tuolla 75% teholla, ja sillointällöin lyhyempiä suunnilleen anaerobisella kynnyksellä, jonka kuvittelen olevan jossain 85% tehon tietämillä... mutta eikös senkin huomaa aika nopeasti... sehän on se raja, jolla jalat alkaa mennä hapoille...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntoilija kirjoitti:

Ikäni on 40v. Rajat pitäisi olla 127...154hr.
Olen mielestäni aika hyväkuntoinen ikäisekseni, koska olen aina kuntoillut useampana päivänä viikossa. Nostetaanko tuota ylärajaa (85% maximista), kunnon mukaan vai mikä on periaate? Eli haluan, että kunto pysyy vähintään samana tai ehkä saisi nousta vielä hieman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu