Olis tarkotus saada kesäksi litteä vatsa. saanko sen näin? en syö nyt herkkuja ja syön mahdollisimman terveellisesti, 5 kertaa päivässä ja joka lautasella ei ole paljoa ruokaa. käyn päivällä hiihtämässä ja lenkillä (tai poljen kuntopyörällä). sen jälkeen teen perus treenin:
vatsalihakset 3x12
lankku 1min
vinot vatsalihakset 3x12
lantiosilta 1min
kyykyt 3x20
stepit 3x20
käsipainoilla sivuille 3x10
ojentajat 3x10
käsipainoilla ylös 6x5
venyttely lopussa
täytyykö treeni tehdä kerran päivässä vai useammin? esim. täytyykö vatsalihaksia tehdä kerran, vai esim. aamulla, päivällä ja illalla?
KUULOSTAAKO YHTÄÄN HYVÄLTÄ? REHELLISIÄ MIELIPITEITÄ JA VINKKEJÄ KIITOS
Saanko näin litteän vatsan?
1
169
Vastaukset
- kuntoguru
Riippuu hieman siitä, mikä on lähtötilanne.
Jos sinulla on olemassa jo ne vatsalihakset, mutta päälle on rasvakerros, niin silloin työ tehdään pääasiassa ruokavalion huomioinnilla. Tällöin myös aerobinen liikunta on tärkeää. Itse vatsatreeni ei ole tärkeimmässä osassa, koska sinulla tavallaan on jo ne lihakset siellä alla.
Jos taas ei ole niitä vatsalihaksia lainkaan ja on sitä ylimääräistäkin , niin sitten täytyy niitäkin treenata, muttei joka päivä. Ihan niin kuin muutkin lihakset, ne tarvitsee lepoa myös. Ravinto edelleen tärkeässä osassa.
Jos taas olet hoikka ja sinulla ei ole vatsalihaksia, niin silloin tulee syödä enemmän ja tehdä treeniä vatsan sedulle, jota lihakset erottuisivat.
Hoksasitko pointin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411349Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443902Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133080Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin832090Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041039Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17830Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709