Mistä tietää mikä sidos syntyy atomien välille

opinnot penkin alla

Kemian kokeet tulossa ja nyt on kovalenttiset ja ionisidokset hakusessa. Etenkin se mikä määrittää sisältääkö kovalenttinen sidos yhden,kaksi vai kolme yhteistä elektroniaparia ja muodostavatko ne siten yksinkertaisen kovalenttisen sidoksen, kaksois sidoksen vai kolmoissidoksen. Koulun materiaaleissa sanotaan että elektroniparien lukumäärä ratkaisee mikä kovalenttinen sidos muodostuu.

Esimerkissämme kaksi happiatomia muodostaa kovalenttisen kaksoissidoksen. En ymmärrä miksi juuri kaksoissidos kun hapella on uloimmalla kuorellaan kuusi elektronia. Olen aivan pihalla. Mites ne loput neljä elektronia siellä happiatomin uloimmalla kuorella? Nyt en ymmärrä tätä logiikkaa.

Sitten yleisesti ottaen en ymmärrä että millä perusteilla tiedetään millainen seos muodostuu aina tiettyjen atomien välille. Sen verran tiedän että ioniseoksessa toinen atomi luovuttaa elektroninsa uloimmalta kuorelta toiselle atomille, mutta miksi joissakin tapauksissa muodostetaan kovelenttisiä seoksia? Jaksaako joku valaista puupäätä joka ei ikinä ole hiffannut mitään kemiasta. Kokeessa olisi osattava muodostaa näitä eri seoksia atomien välille.

1

1503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >

      -Kahden epämetallin välille muodostuu kovalenttinen sidos (esim. C-C)
      -Metallin ja epämetallin välille muodostuu ionisidos (esim. NaCl. Natrium on metalli ja kloori on epämetalli)
      -Metalliatomien välille muodostuu metallisidos

      Tämä tietämys riittää yläkoulussa. Syyt siihen, miksi on erilaisia kovalenttisia sidoksia ja ionisidoksia löytyvät molekyyliorbitaaleista, niiden hybridisaatiosta sekä atomien välisistä elektronegatiivisuuseroista. Näistä yläkoululainen ei voi ymmärtää eikä hänen tarvitsekaan ymmärtää mitään.

      Suosittelen, että luet oppikirjasta ajatuksella sidoksiin liittyvät kappaleet. Siellä ne on selkeästi selitetty. Opettajasi ei voi kokeessa vaatia sen syvällisempää osaamista kuin mitä kirja opettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5288
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2068
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe