http://www.lounaislappi.fi/Uutiset/1194884690182/artikkeli/tornioon uusi ravintola.html
Kapakoitsija näpertelee juottoloidensa kanssa, mutta Mykkälän pojat panivat ranttaliksi ja ostivat kokonaisen Lapinkullan kaljatehtaan, tontteineen ja kaikkine rakennuksineen!
Tässä on hyväpuoli se jotta kaupungin omat pojat ottavat hoteisiinsa tuon arvokkaan tontin rakennuksineen, eikä joku ulkomainen naamaton puliveivari!
Late Lapista.
Kapakoitsija näpertelee juottoloidensa kanssa, mutta Mykkälän pojat panivat ranttaliksi ja ostivat kokonaisen Lapinkullan kaljatehtaan, tontteineen ja kaikkine rakennuksineen!
Tässä on hyväpuoli se jotta kaupungin omat pojat ottavat hoteisiinsa tuon arvokkaan tontin rakennuksineen, eikä joku ulkomainen naamaton puliveivari!
Late Lapista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kapakoitsijalla oli pakko alkaa näpertelemään, kun kyseiseen tilaan oltiin avaamassa ravintolaa. Näpertelijälle tuli hätä tulevasta kilpailutilanteesta ja hätäpäissään osti koko Hallituskatu 6 kiinteistön.
Oston jälkeen näpertelijä hääti tämän ravintolaa avaamassa olleen yrittäjän tiloista pois ja alkoi tuhertamaan omaa kämäistä lauta/tapettihelvettiä siihen tilalle.
JEP jep! Pian Torniossa on jonkinlainen juottola joka korttelissa, ovatkohan nuo kovin tärkeitäkin? Minun mielestäni vähemmälläkin pärjättäisiin !
Kaupungin johto ainakin pitää kovinkin tärkeinä noita juottamisjuhlia, niiden vuoksi suljetaan jopa verorahoilla rakennetut kadutkin, oikein hallituskatua myöten !
Late Lapista.
Onko tuo nyt niin kamalaa jos kerran vuodessa pari päivää 100metriä katua suljettuna?
Kai tähän tornion ravintola kartelliin pitäis kohta kilpailuviranomaistenkin puuttua. :D
Ei tänne saa järjestää mitään muuta kuin maamiesnäyttelyitä jollekin pellolle tai körttien seuroja. Latet suutttuu muuten.
Minun puolesta voitte juopotella vaikka vuodet ympäriinsä, mutta juokaa siihen katsoen jotta kadut pysyvät auki! Rakensihan Ronkaiset ja Kannalat siihen umpitunnelin viereen kaupunkilaiselle oikein ulko olohuoneen, juokaa ja rällätkää siinä!
Minä olen muuten sitoutumattomana oppositiossa, sekä poliittisista että uskonnollisista hihhuliporukoista !
Late Lapista.
Eikä ollut ko vähintään kolmas kerta kun näin käy.
Jokainenhan saa näperrellä omilla rahoillaan aivan mitä haluaa...
Nyt se selvisi minkätakia Lokoio levensi jalkakäytävät? Siksi että niihin mahtuu juomaterassit. Hallituskatu 6 eteen koko talonmitan on suunniteltu 2,6m leveä terassi joka jatkuisi talon leveydeltä myös Jääkärinkadulle. Ettei niitä suinkaan kävelijöille tehty vaan ravintoloitsiaa varten tietenkin.
Helpottavathan nuo leviät jalkakäytävät kovassa tuiskeessa oleviakin, ei kolise päät seinään kovin helposti kun on tilaa hoippailla !
Late Lapista. SSSS Ry!
KalaLokion jäljet johtavat siis sylttytehtaalle ... arskakin on sillä tehtaalla.
Tännehän saa perustaa kapakan kuka ikinä haluaa ja tilojakin löytyy vähän joka nurkalta että älkää ruikuttako saamattomat nahjukset mistään monopoleista...ainoa mitä te ootte saanu aikaiseksi tässä elämässä on ISO kasa paskaa. Idioottiruikuttajat pilaa koko kaupungin ilmapiirin. 80 luvulla oli varmaan kaikki paremmin teidän mielestä, jotku yrittää ja työllistää, toiset koittaa tehdä kaupungista vähän viihtyisämpää. Ruikuttajat ruikuttaa...
OOt kyllä oikeassa. 80-luvulla oli kapakka-asiat paremmin!
Taitaa olla kapakkalupa yhtä lujassa kuin taksi ja rekka liikennelupakin !
Late Lapista. SSSS Ry!
90 -luvusta puhumattakaan. Oli GreenLine ja Hotelli jos menojalkaa vipatti, lähiöissä oli omat pubit Aarninholvista, ranta pubiin. Mutta olipa tuolloin enemmän "Nuoria" niin Kemissä, Torniossa kuin Haaparannallakin. Joku kertoi että Torniossakin ikäluokat ovat pienentyneet rajusti sitten 90 -luvun.. Mikä onkaan paikkakunnalla syntyvien lukumäärä herran vuonna 2014