Sote-palvelut järjestetään viiden alueellisen järjestäjän pohjalle. Ne rakennetaan
nykyisten erityisvastuualueiden eli ervojen pohjalle. Niiden hallintomalli on kuntayhtymä.
Ja täällä oltiin jo hädissään panemassa kuntia pakolla yhteen soten varjolla....
nykyisten erityisvastuualueiden eli ervojen pohjalle. Niiden hallintomalli on kuntayhtymä.
Ja täällä oltiin jo hädissään panemassa kuntia pakolla yhteen soten varjolla....
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvinhän tuo meni, tuli sotesta kepu malli. Kunnat ei mene yhteen ja päästään Rovaniemelle sairaalaan. Terveyskeskus tuskin säilyy torniossa, hyvä jos kemissä. Onneksi päättäjät saavat pitää pallinsa, viis terveyspalveluista.Ei kannata sairastua jos ei ole varaa yksityiseen,
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288668840360.html
Höpö höpö - länskä jatkaa ja toimii entistä paremmin !
"Näillä näkymin sairaanhoitopiirit lakkaavat olemasta, kun ne sisällytetään viiteen erityisalueeseen. "
R.I.P länskä ja alle sadan kilometrin sairaalapalvelut. Kepulaiset tykkää kun elinkelvottomien kuntien kelvottomat tärkeilijät saavat iltalypsynsä..
Eikö ole jännää että kaikki mitkä kepulaiset sotkee, muuttuu paskaksi..
Älähän nyt, vaikka tuo länskä loppuisi (mitä ei ole kirkossa kuulutettu) niin hyvää tässä on ettei tårnion kepulit enään päätä kuka hoidetaan, missä hoidetaan ja miten hoidetaan. Eli tämän myötä erikoissairaanhoitoon pääsee myös torniolaiset monta pykälää nykyistä helpommin ja ennenkaikkea nopeammin.
Kuntaliitoksen tarvetta tältä alueelta tämä ei poista.
Juuri näin.Kunnallisten pakastevirkojen aika on ohitse.Joka kylä ei tarvitse omaa raskasta byrokratiaa.Siitä ei aiheudu muuta kuin korkeaa kunnallisveroa.
Näin juuri tollot vain heittäytyvät muka a siantuntiaksi!
poliitikot on jaarittelunsa jaaritelleet, mikään ei muutu, mikään ei toimi ja mikään ei halpene entiseen tapaan.yksityisellä lääkäri ottaa vastaan 4 potilasta tunnissa ja julkisella ehkä yhden.Jatkossakin saa odottaa sen 6-8 tuntia lekurille pääsyä, onneksi poliitikot voivat turvautua yksityisiin lääkäreihin.
Oikea päätös ja historiallisen yksimielinen ja mikä parasta loppuu tuo kuntajakoselvitys kun oli sotkettu sote./kuntarakenne. Hyvä juttu.
SOTE UUDISTUS TOIMII SITTENKIN !
HS: Omaiselle kerrottiin, ettei vanhusta voida pestä kolmeen viikkoon
Helsinki Espoolainen Leena Koljonen kertoi perjantaina Helsingin Sanomien mielipidesivulla hänen isänsä kohtelusta Helsingin kaupungin kotihoidon piirissä.
Koljosen mukaan kotihoitaja ei käy pesemässä hänen Helsingissä asuvaa isäänsä laisinkaan juhlapyhinä. Tämän vuoksi isä saattaisi joutua olemaan jopa kolmen viikon ajan ilman pesua ja likaisissa vuodevaatteissa.
Ongelmallinen tilanne on seurausta siitä, että Helsingin kaupungin kotihoidon asiakkailla on yksi pesupäivä viikossa. Helsingin Sanomien mukaan Koljoselle on kerrottu, että pesupäivän sattuessa arkipyhälle, se siirretään seuraavaan viikkoon. Koska Koljosen isän tulevat pesupäivät osuvat joulun ja uuden vuoden pyhiin, jäisi vanhus tämän kaavan vuoksi ilman pesua jopa kolmeksi viikoksi. Kotihoidosta tämä menettely on vahvistettu Koljoselle.
Koljonen vakuuttaa pitävänsä huolen isänsä pesemisestä kriittisen ajan yli.
- Mutta entä ne vanhukset, joilla ei ole omaisia, hän pohtii.
- Heitä ei pestä. Se tuli selväksi, Koljonen sanoo kotihoidon kanssaan käymien keskustelujen lopputuloksesta.
Itäisen kotihoitoyksiköön kotihoitopäällikkö Eeva Raulos vakuuttaa, että ohjeistuksessa on tapahtunut kardinaalimunaus.
Heitä ei pestä. Se tuli selväksi.
- Tämä on täysin ohjeiden vastaista ja olen tilanteesta hyvin pahoillani. En tiedä, miten ohjaaja on voinut päästää tällaisen suustaan, hän kertoo Helsingin Sanomille.
Rauloksen mukaan asia tullaan käsittelemään lausunnon antaneen ohjaajan kanssa sekä koko yksikössä.
- Pyhäpäivä ei ole pesun peruutuksen syy. Asiakkaalle olisi ihan ehdottomasti tullut tarjota vaihtoehtoista päivää.
En tiedä, miten ohjaaja on voinut päästää tällaisen suustaan.
Helsingin Sanomat uutisoi, että mielipidekirjoituksen julkaisemisen jälkeen kotihoito otti yhteyttä Koljoseen, jolle luvattiin tämän isän pääsevään suihkuun sekä jouluaaton aattona, että uuden vuoden aattona.
IS
Alkaa tuo orpopojun koppuloima soteuudistus jo puremaan, ainakin laitoksissa oleviin vanhuksiin !
Late Lapista.
Itselle on paskan sama mikä on kunnan nimi jossa asun.sillä on merkitystä niten palvelut erityisesti terveyspalvelut toimii.tällä hetkelä ne ei toimi.uudistuksen kautta on mahdollista käyttäö yksityisiä palveluja, mutta epäilempä ettei torniossa.
Kepu petti taas, tällä kertaa Sippolan johdolla.Eipä mitään uutta.
Ei oltu hädissään, mutta nyt ollaan sillä tämä uusi malli tarkoittaa että nyt on kiire tuon kuntaliitoksen sihteen > http://yle.fi/uutiset/luosujarvi_sote-mallissa_viela_paljon_kysymysmerkkeja/7151989
Kepulit HERÄÄTYS!!!