Ei ole kiistanalainen ilmiö

Eelis Permanen

Tuo ilmastonmuutos. Aamun lehdet kirjoittavat Yhdysvaltain tieteenedistämisseuran (AAAS) tuoreesta raportista.
"Kyselyjen mukaan moniamerikkalainen luulee, että ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on yhä tieteellinen kiistakysymys, mutta raportti muistuttaa, että noin 97 prosenttia tutkijoista pitää sitä varmana. Ilmastonmuutoksen yhteys paikallisiin sään ääri-ilmiöihin on alkanut valjeta osalle amerikkalaisista. Harva kuitenkaan ymmärtää, että ilmiöön liittyy äkillisten ja peruuttamattomien muutosten riski, jonka seuraukset voivat olla tuhoisat......"

Vielä todetaan että energiateollisuus rahoittaa kampanjoja jotka kyseenalaistavat tutkijoiden havainnot. Voiko tämän selvemmin sanoa. Kyllä denialistia nyt viedään kölin alta. Odotettavissa massiivista hörhöilyä ja veren pieremistä.....

9

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PöllöEelis

      Amerikassa on yhä niin kylmä ja kevät ei ole tullakseen, että siellä pitää AGW-uskon tukemiseksi ja ylläpitämiseksi julkaista tuollaistakin propakandaa.

      Ainahan ne kirkonmiehet ovat haaskalla...

      • Eelis Permanen

        Yhdysvaltain tieteenedistämisseura (AAAS). Jäikö hörhölle vielä jotain ymmärtämättä?


    • Jönk
      • ----

        Siis joku mielipideraapustus jossain blogissa. Mitä sitten?


      • Hassu Hessu

        Aha. Ekonomi on varmasti tietää ilmastotiedettä. Kiitti _ nimimerkki. Luulin ekonomistien olevan rahatalouden ja rahoituksen ammattilaisia. Silmäni avautuivat ja tiedän, ettei ekonomistit tiedä mitään rahoituksesta vaan ilmastotieteestä.

        Olen k.usetettu ja trollattu


    • P.W.

      Peppu Eelis valehteli jälleen.

      • ------------

        Täsmennätkö hieman?

        Taisit vain sinä hörhöillä jälleen.


    • .12431243.

      Ei kai nyt niin tietämättömiä ja typeriä aikuisia ihmisiä oikeasti ole olemassa jotka eivät ymmärtäisi ihmisen aiheuttavan päästöillään ilmaston lämpenemistä? Aika heikko lukutaito ja käsityskyky täytyisi tuollaisella olla, älykkyysosamäärä pienempi kuin kengännumero.

      Onhan meistä keskimääräistä tyhmempiä ja yksinkertaisempia toki puolet mutta silti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2934
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1578
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      904
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      744
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      688
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      687
    Aihe