Onko niitä erikoisia naisten satuloita meidän naisten ja tyttöjen anatomian takia?
Naistensatulat
Pitää hankkia N27v
32709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
On ja ei Eli minulla oli kriteerinä halpa ja pehmeä kun alkuperäinen oli kova.
Pehmeä satula estää alapään verenkierron. Pehmeä satula sopii lyhyille, korkeintaan kilometrin tai parin matkoille. Pidemmillä matkoilla kapea ja kova satula on ainoa muka vaihtoehto.
Satulan tulee olla juuri niin leveä, että paino tulee istuinluille. Naisen istuinluiden etäisyys toisistaan on keskimäärin hieman suurempi kuin miesten, joten naisten satulat ovat hieman miesten satuloita leveämpiä.
http://www.evanscycles.com/categories/components/saddles/f/female#!
Tuossa on yhden brittiläisen verkkokaupan valikoimaa naisten satuloista. Vaikka mittaamalla istuinluiden etäisyys toisistaan, saadaan suositus satulan leveydestä, niin lopulta asia täytyy kokeilla ja verrata useampia vaihtoehtoja.
älä nyt taas alota. ylläpidolla on muutakin tekemistä kuin poistella sinun törkeitä takapuolenmittausehdotuksiasi.
Satulan leveyteen vaikuttaa keskeisesti istuinluiden etäisyys toisistaan. Joillakin Spessun satuloita myyvillä liikkeillä on Suomessa käytössä mittarit. Mittauksilla saadaan oikean levyinen satula kertaheitolla. Muuten sen joutuu hakemaan kokeilemalla.
Ennen kuin kirjoittelee, pitäisi ymmärtää edes jokin verran asioista. Nimimerkin ... tapaisia häiriköitä ei täällä kaivata. Alkuperäisen kysyjän kysymys on ihan asiallinen, joten se kaipaa asiallisen vastauksen.
Pidempi selvitys asiasta englanniksi:
http://www.specialized.com/specs/spec.jsp?speccode=bodygeometrysaddles
Mittareita on Suomessa muutama. Porvoossa on iso Spessun myyjä, jolla on ainakin ollut.
mutta aiemmin sinä sanoit mittailevasi naisten takapuolia käsin! se on törkeää käytöstä!
Kiitän asiallisista vastauksista, myös edellä olevaa oikein ymmärtäjää. Ostin oman käytetyn pyörän ja vaihdatin siihen suositusten mukaisen naistensatulan, hieman leveämpimallisen, juuri tuon naisellisten istuinluitteni etäisyyden takia, jota anatomiallista asiaa en olisi tiennyt ilman tätä saittia. Olen jatko-opiskelija, FM, ja opintolainalla sekä pätkäduuneilla opetusalalla ei rahalla juhlita, etenkin kun en saa ksälomakorvausta kuten vakituiset maikat. Ajan pyörälläni aina kun voin ja yritän säästää likennemenoissa. Kiitos vielä kerran. Ja toivon edelleen asiallisuutta.
vai ,että Nainen , FM ,ei tiennyt tätä anatomiallista asiaa. Ja hyvää yötä.
Kun en tiennyt, niin en tiennyt! En ole synnyttänyt!
en minäkään ole synnyttänyt ja silti tiesin ja en ole FM vaan aspergeri.
Oletpa typerä, pitääkö tosiaan synnyttää, ennen kuin voi tietää noinkin simppelin asian?
Se onkin melkoinen saavutus! Ja kansakoulupohjaltako? Kuin se entinen äiti kehui aikuisia lapsiaan, että tyttö on Hesassa prostituoituna ja poika onanistina Turussa, molemmat ihan kansakoulupohjalta. Niin ovat eteviä eteenpäinpyrkijöitä.
Herjaat siis aloittajaa prostituoiduksi? No huh huh.
En aloittajaa enkä ketään, vaan vastauksena sille asbergerimiehelle typeryydestä.
Hyvä enklantilainen naissatula on Supper Lepper Elasco, muistan sitä tavanneeni lapsena, oli leveämallinen, ja sitä nuuhkittiin poikien kanssa, nahka ja joku haisi.
se joku mikä haisi ja jäi sinun mieleesi sinua kiihoittamaan oli sillä pyörällä ajelleen MIEHEN PERSE JA PENIS.
olet tyypillinen vanhan ajan irstas salahomouteen taipuvainen pervoilija.
Hölmö aihe, joskin aloittaja oli asiallisella asialla ja sai asiallisen vastauksen, vaan muut pöljät sen pilasivat epäasiallisuuksilla sekä seksitisillä kannanotoilla. Eikö ole tärkeintä että oli nainen tai mies, niin satuloilla istutaan ja polkupyörillä poljetaan eteenpäin, oli lantio- ja pakaraluut sitten miten kaukana toisitaan tai ei. Älkää sitten pervot viisastelko nimimerkistäni: poljen, en ole poljettava ainakaan ääliöille.
poistatit sitten vastaukseni perverssille satulan haistelijalle, joka postailee noita satulajuttujaan eri palstoille...
Se on anatominen totuus, että naisten satulat pitää olla leveämpiä kuin miesten, koska naisen lantio on laajempi mm. synnytystä varten ja siis pakaraluut ovat kauempana toisistaan.
sen paremmin naisen kuin miehen ruumiissa ei ole sellaista luuta kuin pakaraluu.
Onko oikeampi nimitys sitten istuinluut? Siellä perseessä ja pakaroissa ne ovat kumminkin ja niitä tarvitaan satuloissa tukiluina. Muuten satula tunkisi pyllyyn.
Hyppäsin pyöräni polkimille enkä huomannut että satula oli nussittu ja satulaputki työntyi pyllyyni enkä ollut päästä pois ennen kuin muuan mies auttoi.
Menikö syvälle vittuusi? Tekikö hyvää?
Naisen takaliston muoto ja koko määräävät millainen satulan pitää olla. Lisäksi tärkeä tekijä on mukavuus. Ei ole liian kova tai ylipehmeäkään hyvä pitkillä matkoilla, sillä lihaksisto väsyy ja tulee tunnottomaksi, ja siinä kärsii myös vulvavako ja häpyluu. Naisena on kokemusta.
Jos vain istuu löhöää, niin tietenkin persus väsähtää. Persus vaatii pyöräillessä pientä vaihtelua. Hyvää harjoittelua on esimerkiksi intohimoinen naiminen. Se myös palauttaa persuksen pyöräilyn rasituksesta.
Pidemmillä reissuilla naisen on suositeltavaa pitää mukana suurta "real penis" dildoa ja pysähtyä välillä pienelle dildojumpalle. Se virkistää persuksen ja mielen.
Satulan muotoilun on vastattava täsmälleen persuksen muotoa. Ammattitaitoinen satulan myyjä tutustuu huolellisesti naisen persukseen, tunnustelee kaikki sen muodot ja ominaisuudet. Parhaan tuntuman saa, kun asettuu naisen sivulle ja tunnustelee siitä naisen persusta edestä ja takaa. Tämä on tehtävä arastelematta ja kiirehtimättä ja naisella ei saa olla paljon vaatetusta.
Teen naisten persuksen mitoitusta vapaaehtoistyönä. Työn tuoma ilo on minulle tärkeintä.
olet säälittävä hyypiö ja limanuljaska. Yleensä olet asiallinen kommenteissasi, mutta taidat kaljapäissäsi noita pervoja kirjoitella.
Säälittävää käyttää toisten nimimerkkejä.
toistan, olet säälittävä. Hyvä mies harrasta enemmän pyöräilyä ja vähemmän kaljoittelua.
Miksi ihmeessä, et rekisteröi nimimerkkiäsi. Usein joku pelle kirjoittaa nimimerkilläsi ja se aiheuttaa turhaa sekaannusta.
Polkupyörän satula on silloin huono jos et viitsi tuntia enempää polkea takapuolen puutumisen takia.
Olen Hollannista ostanut naisten satulan,Lepper merkkisen jonka mallista satulaa käyttävät melkein kaikki naiset siellä.Malli on soikea.Ei tule satulan kuvaa kapeellakaa hameella,ei varmasti osu häpyluuhun.En ole Suomesta löytänyt.