Luonnontieteellisen välttämättömyyden tuhoava todistus

ystävä?

Vähimmäinen välttämättömyys, jonka ei tarvitse olla yleispätevää välttämättömyyttä, edellyttää, että vähintään kaksi tapahtumaa seuraavat toisistaan välttämättömästi niin, että myöhempi on välttämätön seuraus aikaisemmasta. Koska myöhempi olisi kokonaan aikaisemman määrittämä, siinä ei olisi mitään vapaata. Jos jälkimmäisessä kuitenkin olisi jotakin, mikä ei seuraisi täydeltä alaltaan edellisestä, siinä olisi jotakin, mikä olisi vapaata suhteessa edelliseen. Yleispätevä välttämättömyys olettaa, että kaikessa tavataan välttämättömyys, jolla myöhempi seuraa aikaisemmasta.
Luonnontieteellinen yleispätevä välttämättömyys olettaa, että luonnossa vallitsee yleispätevä välttämättömyys. Jos luonnontieteellinen yleispätevä välttämättömyys olisi todistettua, olisi todistettua, että jokainen tapahtuma seuraa välttämättä täydellisesti edeltävistä tapahtumista. Luonnontieteellisen välttämättömyyden tuhoamisen perusta on lex parsimoniae.
Jotta jonkin tapahtuman koko ala kyettäisiin todistamaan sellaiseksi, että se seuraa välttämättömästi edellisistä, tapahtumien ala täytyisi kyetä määrittämään täydellisesti esimerkiksi liikemäärän, sijainnin, jne. suhteen.
Vähimmäistä välttämättömyyttä varten vähintään kaksi tapahtumaa täytyisi määrittää täydellisesti, jotta jälkimmäisen koko alan olisi mahdollista todistaa seuraavan täydellisesti edellisestä. Vaikka todistettaisiin, että kahdesta tapahtumasta toinen seuraa välttämättä toista koko alalta, se ei olisi todistus siitä, että kaikki tapahtumat, joista ei ole todistusta, seuraavat välttämättä siten – jos se pätisi todistetusti kaikkeen, kaikesta olisi todistus.
Vaikka kaksi alaltaan enemmän rajoitettua tapahtumaa seuraisivat todistetulla täydellisellä välttämättömyydellä toisistaan – mikä on jo kyseenalaista –, kun kysytään ajallisesti tai tilallisesti vähemmän rajoitettuja tapahtumia, ei määrityksestä ole todistuksia, joten sellaisia ei pidä olettaa.
Kun kysytään kahden oletettavasti täydellisesti määritellyn tapahtuman suhdetta edellisiin tapahtumiin, edelliset tapahtumat täytyisi kyetä määrittämään täydellisesti, jotta välttämättömyys ei olisi osittaista. Koska luonnontieteessä ei ole todisteita, että kaikkien tapahtumien ala kyettäisiin määrittämään täydellisesti, sellaista ei ole oletettava.
Vaikka olisi perusteita rajoitetulle välttämättömyydelle, niin että jokin osa tapahtumien alasta seuraa täydellisesti jostakin toisesta tapahtumien alan osasta, yleispätevästä luonnollisesta välttämättömyydestä ei ole todisteita.
Sikäli kun välttämättömyyttä on, se on osittaista, joko välttämättömien tapahtumien osittaisuudessa, tai tapahtumien välttämättömyyden osittaisuudessa.

3

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan mukavaa pyörittelyä, mutta mihin sen on tarkoitus johtaa?

      Eiköhän täällä maailmassamme ole sekä välttämättömyyttä että vapaita mahdollisuuksia.

      Esim. jos dynamiitti alkaa räjähtää, se räjähtää loppuun, välttämättömästi (ja suht sukkelaan).

      Jos taas annan kerjäläiselle rahan sijaan hampurilaisen, hän joko ottaa sen tai ei ota.

      Tietystikään mitä tahansa ei voi tapahtua. Luonnon lait ja mahdolisen rajat pitävät toiminnan kurissa.

      • ystävä?

        Yrittääkseni vastata kysymykseesi, todistettu yleispätevä luonnontieteellinen välttämättömyys johtaisi esimerkiksi siihen, että kristittyjen olisi luonnontieteellisten todistusten perusteella mahdotonta ajatella, että Kristus käveli vetten päällä. Sellaisen mahdottomuudesta ei ole kuitenkaan luonnontieteellistä todistusta. Siitä, että dynamiitin räjähtämisen alkamisen alasta seuraa dynamiitin loppuun räjähtämisen koko ala, ei ole luonnontieteellistä todistusta, vaan kyseinen perustuu ajateltuun välttämättömyyteen. Vaikka joitakin osia dynamiitin räjähdyksen alasta kyettäisiin määrittämään välttämättömiksi, mikä on sekin kyseenalaista, koko alaa ei kyettäisi. Asia vaikuttaa helposti toisenlaiselta, kun sen perustaa kuviteltuun dynamiittiin, eikä luonnontieteellisiin havaintoihin. Edelleen, kun kysytään dynamiitin räjähtämisen alkamista edeltäviä syitä, päädytään nopeasti sellaisiin, jotka ovat kaukana välttämättömyydestä, koska ne on määritelty vähemmän täydellisesti.


    • Kaipa tuo sitten oli välttämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe