On teillä muutamilla otsaa yleisesti avautua kuinka sitä kuljetaan kimppakyytillä kittilässä päivittäin töissä, ja sitten verottajalle ilmoitetaan joka päivältä ajetut kilsat...
Voi olla vielä ylläreitä edessä......
Voi olla vielä ylläreitä edessä......
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä arvostan suuresti verottajaa, joka neuvoi vastaavanlaisessa tilanteessa. (Kun ei siis omalta paikkakunnalta herunut töitä tahi ilmaista Huiput-kyytiä kaivokselle.) Perheettömänä henkilönä en saanut vähentää työkämpän vuokraa verotuksessa. Siispä vähensin päivittäiset linja-autokulut. Se se vasta kallista olikin.
Huom! Jokainen saa pitää vaikka useammassa kylässä myös rööki- tai juopottelukämpän vaikka kulkisikin pääsääntöisesti kotoansa töissä :)
Joo, ja vielä sen verran, että mulla anoppi-vainaja oli töissä verotoimistossa. Sanoi, ettei niitä vähennyksiä kukaan ehdi tutkimaan - kunhan ette ihan Alkon kuitteja laita. Niinpä meni miehen verotukseen (itselläni ei ollut siihen aikaan tuloja) Instrumentariumista ostetut tukisukkahousut ja imetysliivit!
En katso, että olisimme varsinaisesti tuhonneet tämän yhteiskunnan pitemmälläkään juoksulla!
Hommatkaa oma elämä! Työn sinänsä tulisi olla palkitsevaa. Ei sen, mitä naapuri siitä hyötyy. Työ on etuoikeus! Jos on huonosti, niin vaihtakaa paikkaa.
Henkilökohtaisesti en palkkaisi tuollaista kathenpaskaa! Mutta ku olet hyväveljen suosiolla päässy sinne suurelle hiekkalaatikolle ... päätä jo!
Methän muut jou´umma tekemhän ... mitä haluamma. Tee sie, mitä oletettiin ossaavan!
Maa- ja metsätalousverotukseen kaikki kuitit, jotka vähänkään liittyy alaan... Kukkakaupan kaktusmullista halpahallin lehtiharaviin, maanmuokkaustahan se on... Bensan voi selittää vaikka moottorisahalla tai mönkijällä, vaikka todellisuudessa olis ostettu lapsen mopoon. Kyllähän näitä löytyy, niin kiertäjiä kuin tekosyitäkin
No jollain kolahti oikein kunnolla, mitäpä tuosta kyllä se verottaja aikanaan tasaa tilit.
Nyt kun valtio kaipaa sitä viimeistäkin euroa duunarilta, niin peli alkaa olla selvä.
Mainarit saa vähentää anal lube rasvat verotuksessa, mikä on oikein. Rasvaa menee jopa tuhansia litroja vuodessa.
niitä vilpin tekiöitä on paljon jotka kynää osaavat käyttää.
Kaikkihan verottajaa kusettaa, mutta jotkut tollot elvistelevät vielä sillä.. aivan oikein kun verottaja ottaa syyniin tollaset. Harmi kun siinä menee monilta muiltakin etu pois.