Tattari

Minkähän takia tässä pakanamaassa tattariryynit ovat niin kalliita että tuntuu kuin niissä olisi ylellisyysvero.
Tykästyin niihin Venäjällä asuessani ja historia on seuraavanlainen:
Venäläinen tuntee käsitteen GARNIR joka näyttää täällä olevan täysin tuntematon.
Niinpä, kun tilaat esmes ravintolassa pihvin, sinulta kysytään heti että "s kakim garnirom?" , eli millä garniireilla. Tehtävänäsi on silloin valita keitetyt perunat, paistetut perunat, perunamuusi, keitetty riisi, tai keitetty TATTARI.
Tattari kuuluu siis kategoriaan "garniiri" , kutsutaanko niitä nyt lisukkeiksi vai miksi täällä, yleensä ei kait kutsuta miksikään.
Mutta nyt tulee se pointti: Mitä hienompi ravintola, sen todennäköisemmin sen garniirilistalta ei löytynyt tattaria, toisaalta varsinaisissa kansanravintoloissa, jotka tunnetaan nimellä "stolovaja", se oli usein ainoa vaihtoehto keitetyille perunoille, jollei sitten peräti ainoa ilman muita vaihtoehtoja.
Siitä vaan päättelen, että tokkopa tattarin tuotantokustannukset edellyttävät sellaisia hintoja joita siitä joutuu maksamaan suomalaisissa kaupoissa. 3-400 gramman kotelo saattaa maksaa lähemmäksi € 3 :(
Törkeetä tommonen.
Mutta kait se johtuu siitä että tässä pakanamaassa ei ole opittu sitä käyttämään.
Olisiko jo aika?
Niin, ja vielä: Kuuluisat BLINIT joita varten täällä myydään erityisiä blinijauhoja, ovat itse asiassa vain tattaria, eikä mitään muuta. Ja sitikin ne ovat sekä hekullisempia että helpompia tehdä kuin vehnäjauholätyt .
Ja minun tietämäni mukaan tattari on gluteeniton, joten se soveltuu myös keliakiakolle, ja veikkaisinpa että kakkuina maistuisi paremmalta kuin riisikakut.

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vatsalause

      Kokeilepa useiden markettien pakastealtaista löytyviä Vuohelan riisipiirakoita, jotka ovat tattarista leivotut. Kun ei voi syödä ruista ym. kotimaisia viljoja, niin tattarista tehdyt leipätuotteet maistuvat hyvin, varsinkin hiukan lämmitettyinä. Ruista en enää kaipaakaan. Mutta kallista on tattari Suomessa, ja valmiit tattarituotteet.

    • aurora4

      Semmonenkin juttu siinä tattarissa vielä,että Venäjällä kasvatettu
      tattari ei ole jalostettu vehnän kanssa,niinkuin on Suomessa
      kasvatettu. On ravintoarvoltaan huomattavasti parempi ja
      maukkaampi. Tämän asian kuulin reissussa tulkilta,joka oli
      opiskellut Kiovassa venäjää 6 vuotta ja tiesi puhua asiasta.

    • Panhandle

      Olisikohan asialla jotain tekemistä sen kanssa, että kysyntä on Suomessa vähäistä? Pienten määrien tuottaminen tai tuominen on aina kalliimpaa kuin massatuotanto ja -tuonti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      105
      8237
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      112
      5764
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5231
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5206
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3851
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3041
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2757
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2558
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2532
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2491
    Aihe