Tarkoituksenani olisi pudottaa painoa pari kiloa ja saada kiinteämpi ja lihaksikkaampi kroppa. Syön n.1000 kaloria päivässä, viikonloppuisin enemmän(Olen aika pieni kokoinen) reenaan salilla ja aerobicissa useita kertoja viikossa, mutta paino ei putoa, se on vaan noussut muutaman kilon, jotenkin tuntuu että se ei ole lihasta, mutta onko se? periaatteessa en voisi lihoa, kun syön vähemmän kun kulutan, eikö niin? Joten mikä on vikana, saanko painoa koskaan putoamaan, kaikkea olen yrittänyt? onko edes mahdollista kasvattaa lihaksia, polttaa rasvaa ja pudottaa painoa smaan aikaan? Anteeksi tyhmyyteni ja tietämättömyyteni.. Mut kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan=)
auttakaa mua!
Naikkonen
43330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko käynyt mielessä että 1000 kcal/pvä on liian vähän, olit sitten kuinka pieni tahansa? Varsinkin jos urheilet noinkin paljon, ei se riitä mihinkään:elimistö voi luulla olevansa "nääntymässä" eikä käytä sitä vähääkään saatua ravintoa rakennusaineena vaan varastoi sen rasvaksi. Jos haluat polttaa rasvaa, laske huolella päivittäinen kokonaiskulutuksesi (netistä löytyy valmiita laskureita, googlella vaan...) ja syöt ravintoa kokonaiskulutus - 500kcal vastaavan määrän. Energiajakaumahan pitäisi olla suurinpiirtein seuraava: 40% hiilihydraateista, 30% proteiineistä ja 30% rasvoista.
Valitettavasti rasvan polttaminen ja lihasmassan kasvattaminen samaan aikaan ei oikein onnistu. Koita vaikka jaksottelua: 3 viikkoa vähän kulutuksen ylittävillä kalorimäärillä ja 3 viikkoa miinuskaloreilla, treenaat koko ajan ihan normaalisti. Ja unohda se puntari, peili kertoo aika paljon paremmin missä mennään..Tsemiä vaan treeneihin.
Ravinto-treeni -tasapaino on aivan hukassa. Syö enemmän ja paremmin. Epäilempä, kun olet kutistanut päiväannoksen noin vähäksi, niin olet varmaan myös karsinut kaikki rasvas pois ruokavaliosta??? Syö enemmän, paremmin ja myös rasvoja, niin paino alkaa noilla treenimäärillä pudota, kunhan kalori eivtä nouse mihinkään huimiin kukemiin.
Kehosi on säästöliekillä eli se säästää kaiken rasvan minkä ikinä voi ja varastoi kaiken minkä ikinä voi - teet sen väärin syömällä (liian vähän, liian vähärasvaista)
Kun laihdutat, et voi kasvattaa lihaksia! Toki kropasta voi tulla jäntevämmän näköinen, kun rasvakerros ohenee. Ja näennäisesti, jos sohvaperuna alkaa laihduttamaan ja treenaamaan, voi näyttää, että hetken lihakset kasvaa, kun ne "aktivoituu" ja "terhakoituu", mutta lihasmassa ei lisäänny. Itseasiassa se vähenee laihduttaessa väkisinkin hieman, mutt atätä voit minimoida proteiinipitoisella ruualla.
Mutta laitappa vanha kunnon ruokaympyrä kuntoon, niin alkaa tapahtumaan...
"Syön n.1000 kaloria päivässä,"!
"periaatteessa en voisi lihoa, kun syön vähemmän kun kulutan, eikö niin? "
Syöt aivan liian vähän. Ala syömään enemmän ja monipuolisemmin. Syö 2-3.5 tunnin välein pieniä aterioita ja muista juoda vettä paljon!
lisää kaloreita, vähintään 1500per päivä ja vielä siitä yli kun liikut paljon. jos syöt liian vähän painonputoaminen on biologisista syistä tosi vaikeaa. elimistö pitää kiinni rasvoistaan tosi tiukasti silloin.
lihasten kasvattaminen ja laihdutus on kuule vähän hankala yhdistää. jos haluat lihaksia sun kuuluis syödä enemmän kun kulutat. rasvaa ei voi polttaa...se on rasvaprosentti joka laskee kun tulee lihasta.