Salille meno pelottaa

Otsikossahan se jo on; ostin kuukauden salikortin, johon sisältyy sekä les mills -jumpat, että kuntosali. Jumpissa olen käynyt ahkerasti, mutta salille en uskaltaudu. En ole koskaan ennen käyttänyt kuntosalilaitteita, enkä usko että osaan. Onko laitteissa yleensä kuvallisia ohjeita? Itse kun en edes tiedä, miten päin laitteisiin asettaudutaan. Poikaystäväni vannoi, ettei ketään kiinnosta katsella treenaamistani eikä kukaan arvostele. Silti pelkään kuollakseni, että nolaan itseni.
7249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaikki ne on joskus aloittanut ihan samalla tavalla, jos tuntuu siltä että ei mitään hajua miten laitetta käytetään niin sen kun kysyy joltain. Itse ainakin neuvon mielelläni jos joku tulee kysymään.
Saleilla on yleensä mahdollista ottaa ohjaus missä käydään valtaosa laitteista läpi ja yleisimmät suoritustekniikat.
Sinne vaan muiden sekaan, huomaat että kaikki siellä touhuaa milloin mitäkin.

Äänestä

Jossain laitteessa on ohjeita ja kuvia, mutta monessa ei.
Kyllä se laitteiden toiminta selviää, kun tutustuu niihin tai seuraa muiden toimintaa niiden kanssa ja kysyy joltain jos jotain ei itse tajua heti.

Mene hieman rauhallisempaan aikaan, niin saat rauhassa tutustua niihin ja hakea itselle sopivat asetukset ja painot jne.

Äänestä

No jos sulla kerran on se ihQraXupoXu-poikaystävä (jota piti tulla tänne mainostamaan) niin miksi et mene salille sen kanssa?????

Äänestä

Nainen kuntosalilla on aina pelkästään positiivinen asia (etenkin miespuolisille silmille), joten pelkosi ovat typeriä. Sen sijaan jos joku kuppakeppi-vinkuheinä-rimppakinttumies erehtyy väärälle salille, saattaa saada helposti turpaansa, riippuen salilla olevien hormoonikörmyjen senhetkisestä mielentilasta.

Äänestä

Voin naisena kertoo, että miehet tulee kyllä enemmän kuin mielellään auttamaan, jos huomaa naisen hädässä :D

Äänestä
  • Itsehän en auta naista vaikka olisi jäämässä tangon alle penkkipunnerruksessa. Mikä h*vetin etuoikeus niillä on aina tulla palvelluksi ja huomioiduksi joka hiton asiassa??? Kuristukoon horo.

    Äänestä

Turha opetella käyttämään mitään laitteita. Levytanko, vapaat painot ja kehonpaino riittää hyvin treeniin. Laitteissa istumalla perse leviää, mutta kyykkäämällä se kehittyy. Youtube on täynnä opetusvideoita opettele kotona ja mene sitten salille pyllistämään. Ota poikaystävä mukaan antamaan turpaan tuijottajille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


16+11 kirjoitti:

Otsikossahan se jo on; ostin kuukauden salikortin, johon sisältyy sekä les mills -jumpat, että kuntosali. Jumpissa olen käynyt ahkerasti, mutta salille en uskaltaudu. En ole koskaan ennen käyttänyt kuntosalilaitteita, enkä usko että osaan. Onko laitteissa yleensä kuvallisia ohjeita? Itse kun en edes tiedä, miten päin laitteisiin asettaudutaan. Poikaystäväni vannoi, ettei ketään kiinnosta katsella treenaamistani eikä kukaan arvostele. Silti pelkään kuollakseni, että nolaan itseni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu