Yo-juhliin kasvismenu?

lakkipää

Parin kuukauden päästä pitäisi lakki päähän tulla, ja asiaa juhlistamaan on tulossa nelisenkymmentä ihmistä. Väkeä tulee pitkästäkin matkasta, joten suunnitelmissa on laittaa ensin ihan kunnon ruoka ja vasta myöhemmin makeaa tarjottavaa kahvin ja teen kanssa.

Kovasti houkuttelisi laittaa tarjolle vain kasvisruokia, koska ruokavalioni ylipäänsäkin on siihen suuntaan menossa, ja haluaisin ns. omannäköiset juhlat. Millaista murkinaa (=ruokalajien nimiä ja/tai reseptejä) suosittelisitte laitettavan? Jotain tarpeeksi juhlavaa, ja muutamaa erilaista sorttia, joita saisi lautaselleen koota?

4

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieno idea

      Olen kuullut sellaisesta vegaanisesta pitopalvelusta kuin Ruskanväri. Voileipäkakut on ¨juhlissa hyviä. En ole maistanut vegaanista leipäkakkuversiota ikinä mutta kait sellasen voi tehdä? Kokeilin vegaaniliiton kakkureseptejä mutta en valitettavasti pitänyt niistä. Pikkukeksit niiltä sivuilta oli oikein hyviä.

      http://www.vegaaniliitto.fi/kokki.html

    • Välimeri

      Katselepa suuntaan Kreikka, Turkki, Libanon. Sillä suunnalla on valtava valikoima herkullisia kasvisruokia.

      Kotitekoiset falafelit voisivat olla pääruoka, jonka edellä, sivulla ja takana dippejä (hummus, tsatsiki, skordalia jne), salaatteja (kreikkalainen, tabbouleh jne), pikkusuolaisia (spanakopita, saganaki, dolma jne) ja tietysti leipää (patonki, pita).

      Falafelit voi uppopaistaa parikin päivää etukäteen ja lämmittää uunissa (ei mikrossa) ja dipit ja esim. dolmat tehdä edellisenä päivänä.

    • Herkuttelija...

      Kasvikset yksistään eivät riitä, vaan mukaan täytyy laittaa jotain voimakkaampaa. Helposti tulee huono olo.

    • Voileipäkakku on ihanaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe