Energiamäärä kuntoilijalle?

Energia hukassa

Harrastan liikuntaa n. 45 min päivittäin, mutta mulla ei ole mitään hajua, minkä verran mun täytyisi syödä! Jotain energiamäärää tarvitsisin.

1

109

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+20

      Syö sen verran kuin maittaa, ei yhtään enempää. Liikunnasta on hyvä jättää jaksamista sen verran, että tulee lähdettyä seuraavallakin kerralla lenkille. Sama on syömisen kanssa: ei ahda itseään ihan täyteen. Mutta jos olet kasvuikäinen, syö rutkasti.
      Kalorit ovat karkeita ja summittaisia, ja jollei ole selvää tarvetta, niin ei niitä kannata laskea. Itselleen kannattaa sen sijaan tehdä selväksi, mistä aineksista hyvä ateria koostuu.
      Voi kehittää itselleen hyviä rutiineja, tekoja, joista tulee tapoja ja ne ylläpitävät ruumiin kuntoa. Vaihtelun periaatetta unohtamatta, sillä keho tottuu nopeasti harjoitukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1188
    2. 70
      1121
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      878
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      782
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      723
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      658
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      643
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    10. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      105
      521
    Aihe