Energiamäärä kuntoilijalle?

Energia hukassa

Harrastan liikuntaa n. 45 min päivittäin, mutta mulla ei ole mitään hajua, minkä verran mun täytyisi syödä! Jotain energiamäärää tarvitsisin.

1

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+20

      Syö sen verran kuin maittaa, ei yhtään enempää. Liikunnasta on hyvä jättää jaksamista sen verran, että tulee lähdettyä seuraavallakin kerralla lenkille. Sama on syömisen kanssa: ei ahda itseään ihan täyteen. Mutta jos olet kasvuikäinen, syö rutkasti.
      Kalorit ovat karkeita ja summittaisia, ja jollei ole selvää tarvetta, niin ei niitä kannata laskea. Itselleen kannattaa sen sijaan tehdä selväksi, mistä aineksista hyvä ateria koostuu.
      Voi kehittää itselleen hyviä rutiineja, tekoja, joista tulee tapoja ja ne ylläpitävät ruumiin kuntoa. Vaihtelun periaatetta unohtamatta, sillä keho tottuu nopeasti harjoitukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3857
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1619
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1491
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      75
      1142
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1111
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1061
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1017
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      991
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      925
    Aihe