Milloin hapan vesiliuos

hapanvesiliuos

Syksyn 06 ylioppilaskirjoitusten 1. tehtävässä kysytään, onko jokin tietty yhdiste "hapan vesiliuos".

Vaihtoehdot ovat C2H2, C3H8, CH3OH, HCOOH, CH3OCH ja bentseeni. Ratkaisussa kerrotaan ilman perustelua, että ainoastaan HCOOH on hapan vesilios.

Kuinka tämän voi nähdä katsomalla pelkkää yhdisteen kaavaa? Hiilivedyt eivät toki liukene veteen, mutta kaksi yhdisteistä on poolisia. Pitäisikö liukeneminen kirjoittaa aluksi auki ( x H2O -> ...), ja jos niin, mistä tiedän mitä reaktiotuotteet ovat kussakin tapauksessa (ja näin pystyn päättelemään syntyykö enemmän oksonium- vai hydroksidi-ioneita)?

2

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajattelet liian monimutkaisesti. Kyseessä on tunnistustehtävä, jossa sinun pitää osata päätellä kaavan perusteella, mihin ryhmään orgaaninen yhdiste kuuluu. Sieltä löytyy alkaani, alkeeni, alkoholi, eetteri, substituoimaton bentseeni ja karboksyylihappo. Luonnollisestikin karboksyylihapon vesiliuos on hapan.

    • hapanvesiliuos

      OK, kiitos selvennyksestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10603
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4963
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4086
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3439
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3155
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe