Hyvä pyörä ympärivuotiseen käyttöön

Ajelen kesät talvet työmatkoja pyörällä kun muuta kulkuneuvoa ei ole,matkaa kertyy n.15 km päivässä. Millainen pyörä pitäisi olla että huilaa myös 35 asteen pakkasellakin ilman että tarvii hampaat irvessä polkea alamäkeenkin.Paras on ollu vaihteeton nopsa mutta oletan että parempikin löytyy . Kallista sähköpyörää ei ole varaa laittaa.
7593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hanki käytetty maastopyörä ja muuta se sinkulaksi. 26" vanteisiin saa parhaiten nastarenkaat.

Äänestä

Ketjuvaihteet, levyjarrut ja sopivaa ohutta rasvaa ketyjuihin, niin pelaa pakkaselakin. Esim. TF2 öljy on hyvää pakkasella.

esim:
http://www.fillarikellari.fi/index.php?np=2&md=76&sd=7611&item=7611-0250

29" maastopyörä on hyvä yleispyörä ympärivuotiseen käyttöön. Saa sopivaa kumia tarpeiden mukaan. Vanteille menee niin kapeammat sliksit, kuin leveät nastakumitkin.

Äänestä

Itselläni on 7-vaihteinen Helkaman Kaunotar. Pyöräilen kesät ja talvet, ja pyörä toimii hyvin. Talveksi vaihdan nastarenkaat, jotka toimii liukkaalla tosi hyvin.

Työmatkaani kuuluu niin tasaista kuin ala- ja ylämäkiä. En koe pyörää ollenkaan raskaaksi, edes talvella. Seiskavaihteella voi ihan rauhassa polkea. Sohjokeli aiheuttaa eniten päänvaivaa, jos teitä ei ole aurattu. Sohjo paakkuuntuu helposti lokasuojiin ja jarruttaa menoa.

Mutta suosittelen. :)

Äänestä
  • Nexus 7 ei toimi pakkasella. Vääränlaiset mönjät jotka jähmöö, eikä pykälät vaihu. Muuten hyvä ja luotettava.

    Äänestä

Jos kaveri pyöräilee ympäri vuoden ainoalla kulkuneuvolla ja kuitenkin kyselee täältä sopivaa pyörää, niin kysymyksessä on pakko olla trolli.
Noilla spekseillä luulisi kaverin todellakin olevan asiantuntija ympäri vuotisessa pyöräilyssä.

Äänestä

Suosittelisin levyjarrullista cyclocrossaria tai 29 maasturia riippuen siitä kummasta itse pidät enemmän. Koeajolle mars mars.

Äänestä

Se ois tuo maalimanpyörä, veikkaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satula 1 kirjoitti:

Ajelen kesät talvet työmatkoja pyörällä kun muuta kulkuneuvoa ei ole,matkaa kertyy n.15 km päivässä. Millainen pyörä pitäisi olla että huilaa myös 35 asteen pakkasellakin ilman että tarvii hampaat irvessä polkea alamäkeenkin.Paras on ollu vaihteeton nopsa mutta oletan että parempikin löytyy . Kallista sähköpyörää ei ole varaa laittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu