psyykkiset probleemat

ovat suoraan

-- verrannolliset kansalaisten palkkatason eriarvoisuuteen -- tää on siis väitöskirjani perusajatus -- tässä vain kokeilen miten asiaan suhtaudutaan täällä julkisella juttu sivulla -- siis psykiatrisen sairaalan ylilääkärin palkka on 240000 / vuosi ,-mutta ne jotka ovat siellä laitoksessa sisällä ,miten on ,paljonko heillä on sitä rahallista tuloa verrattuna sen laitoksen johdon palkkaan -- psykiatrinen sairaala on valtion tai kunnan tulosyksikkö eli liikelaitos siinä missä mikä tahansa yritys tai organisaatio.

toivottavasti joku asiantuntija huomaa tämän väittämäni ja haluaa antaa siihen objektiivisen ja asiallisen kommentin. -- kiitos vain jo etukäteen.

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eix näin?

      En ole asiantuntija, mutta luulisi sen olevan selvää, että jos on niin huonossa kunnossa psyykkisesti, että sairaalaan joutuu, ei voi pahemmin töitäkään tehdä ja näin myöskään ei pysty tienaamaan hyvää palkkaa. Yleensäkin mielenterveysongelmat syövät työkykyä.

      • Ei, vaan näin.

        En nyt sanoisi noinkaan. Toisilla syövät, toiset puskee lisää tehoja. Voip olla niin että ne terveet alkaa kärsimään kun "mielenterveysongelmainen" tekee töitä 120% teholla. Kenessä silloin onkaan vika? Eikö niitä terveitä saada hoitoon, jotte työteho kasvaisi? Kysyn vaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      14
      4423
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      265
      1516
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1495
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1371
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1140
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1100
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe