Olen 40-vuotias nainen ja tarkoituksena olisi laihtua hiukan ja muuttaa päärynää enempi tiimalasin muotoon. Millaisilla treeneillä onnistuisi parhaiten?
Tässä lähtökohta:
Hartianympärys: 114 cm
Rinnanympärys: 95 cm
Vyötärö: 77 cm
Lantio: 109 (leveä myös luustoltaan, mutta myös ylimääräistä löytyy..)
Pituus: 179
Paino: 85 kg
Rasvaprosentti: 27% (2x InBody mittauksella)
Lihaksiakin siis löytyy lähinnä jaloista, mutta myös läskiä. Toisaalta alimmat kylkiluut näkyvät. Eli ylä- ja alakropassa on selvä kokoero. Rintakehä on kapea verrattuna muuhun kroppaan ja tähän haluaisin siis muotoa lisää. Jaloista taas pitäisi saada massaa pois. Painoa olisi tarkoitus pudottaa 5-10 kg, lihaksista tietenkään tinkimättä. Saisivat vain siirtyä ylemmäs...
Niin ja en mussuta sohvalla sipsejä (eli sitä en voi lopettaa), mutta annoskokoja aion pienentää. Harrastan ryhmäliikuntaa (pumppi, combat, tanssi) 2-4h viikossa, 1h joogaa ja lisäksi n. 30-60 min pyöräilyä päivittäin. Salitreeneihin kaipailisin vinkkejä siis.
Niin ja inhoan juoksemista...
Muodonmuutosvinkkejä
1
169
Vastaukset
- VierasPäärynä
Moikka,
entinen 46-vuotias päärynänainen tässä ilmoittautuu onnelliseksi tiimalasiksi. 1,5 v sitten aloittaessani oli yläosa kokoa 38, alaosa 40/42. Nyt 36/38 ja alaosa 38. Ja mitäkö tein? Heivasin zumbat ja muut ryhmäliikunnat veks ja siirryin kokonaan salille, 3-4 krt/vko. Ei ole mua sen koommin niillä tunneilla näkynyt, ja sen kyllä hyvällä huomaa ;-)
Alkuvaiheessa keskityin rasvan tiristämiseen ja olemattoman lihasmassan kasvatukseen (onnistuu aloittelijalla nämä molemmat samaan aikaan, nyt on jo vaikeampaa). Käytännössä siis joka salikerran päälle n. 10 min HIIT-harjoittelu, 1-2krt/vko spinning,koska siitä sain haluamaani lisärasitusta jaloille. Saliharjoittelu oli ensin yksijakoinen eli samalla kerralla koko kroppa läpi 3krt/vko. Muutaman kk päästä vaihdoin 2-jakoiseen eli eri kerroilla ala- ja ylävartalo. Painoja lisätään tasaiseen tahtiin, ei saa tyytyä jämähtämään samoihin. Jos ei saa lisättyä painoa, lisätään ainakin toistomääriä. Keskity erityisesti siihen ylökropan muokkaamiseen,niin rasvan tiristessä olemattomasta ylävartalosta saat siihen kuitenkin muotoa ja se tasoittaa hyvin sitä yleisvaikutelmaa.
Oleellisin muutos oli kuitenkin ruokavaliossa. Itse vedin pitkälti Jutan superdieetin tyylillä, netistä löytyy tästä mallia. Rasvaprossa putosi puolessa vuodessa 32:sta 19:ään. En voi valittaa ;-)
Itselläni oli PT puoli vuotta, mutta ilmankin pärjää, jos sinnikkyyttä ja tiedonhalua löytyy. netti on täynnä aiheeseen liittyvää asiaa.
Tsemppiä, KAIKKI on mahdollista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433