Siis mitä ihmettä... Eilen marinoin valkosipulinkynsiä ja tänään huomasin osan muuttuneen selvästi sinisiksi. Noin puolissa kynsistä oli sinistä väriä joko vähän tai melkein koko kynsi oli sininen. Marinaadin tein vedestä, omenaviinietikasta, hunajasta, musta- ja rosepippureista, suolasta ja ginistä. Sekaan nakkasin myös oliiveja. Ompa vähän ikävän näköisiä moiset "VALKOsipulit"
Osaako kukaan sanoa mitä mahdollisesti on tapahtunut ja onko muille käynyt näin? Kai noita sentään voi syödä, vai turhaanko parituntia niiden kanssa tuusasin?
Siniset valkolöökit
7
1830
Vastaukset
- v.s.resepti
Älä laita vettä marinaadiin.Väri johtuu oliiveista,syö rauhassa!!
- taida johtua
mun valkosipulit muuttui kans sinisiks ilman oliiveja.Voisko hunajalla olla jotain tekemistä asian kanssa taikka sitten omenaviinietikalla?
- oliiviesa
taida johtua kirjoitti:
mun valkosipulit muuttui kans sinisiks ilman oliiveja.Voisko hunajalla olla jotain tekemistä asian kanssa taikka sitten omenaviinietikalla?
oliivi.zapto.org sieltä löytyy paljon asiallista tietoa oliiveista.
- kotikokki
Älä koskaan käytä valkosipulien marinoinissa viinietikoita ne sinistävät sipulit ja saattavat aiheuttaa ruokamyrkytyksen oireita.VALKOSIPULI JA VIINIETIKAT EIVÄT SOVI YHTEEN.
- matkalainen1
Mulla on marinointi ohje, johon tulee nimenomaan valkoviinietikkaa ja mausteta, esim.muskotin kukkaa ja valkopippuria.
Kynsistä tulee hyviä, eivätkä koskaan ole alkaneet sinertämään. Syy lienee joku muu kuin viinietikka. Jos ja jos yhdistelmä olisi myrkyllinen, niin tuskin tuollasia ohjeita lehtiin ja kirjoihin laittaisivat.. - te oikein suollatte????
"Älä koskaan käytä valkosipulien marinoinissa viinietikoita ne sinistävät sipulit ja saattavat aiheuttaa ruokamyrkytyksen oireita.VALKOSIPULI JA VIINIETIKAT EIVÄT SOVI YHTEEN."
Tuo ainakin on niin täyttä paskaa, että ei sitä varmaan kukaan usko :))))
Erittäin tuore valkosipuli muuttuu kypsennettäessä sinertäväksi tai sinivihreäksi. Sillä ei ole mitään vaikutusta makuun mikäli ei huomioida psykologisia syitä. Siitä ei todellakaan saa mitään ruokamyrkytystä tai vastaavia oireita. Syön lähes päivittäin ruokaa jossa on sekä valkosipulia että punaviinietikkaa.
- Amigo
Pitää osata keittää sopivan ajan?Eikä saa sekoittaa sekaan mitä MÖSSÖJÄ tahansa,vaan oikeita suomalaisia Mausteita.Kyllä se siitä onnistuu kun oikein YRITTÄÄ ja siniset ovat tosi herkullisia.JA TERVEELLISIÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2275551NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1335105Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284888Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1282163- 4041837
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova461733HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901697Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann181662- 941385
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3811327