Nyt on iänmyötä tullu ongelma,jalkakivut. Suurimmaksi osaksi nykyään kävelen mutta jalkakivut on joskus sietämättömät ja juuri nukkumaan mentäessä. Olen nyt hakemassa lenkkareita iskunvaimentajalla eli Nike air max 2013, 2014 tai sitten näitä jossa on vain kantapään vaimennus esim; Air max defy. Nyt kysyisinki onko jollain antaa minulle hyviä neuvoja kyseisen asian helpottamiseksi??
Käveliä että hölkkääjä
Hannu 58
291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse ole huomannut että ns. silikonityynyt kantapään alle ajavat saman asian kuin kalliit vaimennetut lenkkarit. Ehkä vaimentavat paremminkin eikä hinta ole kuin murto-osa.. Myöskin metsässä lenkkeily jaloille ystävällisempää.
Kokemuksesta tiedän että juoksijalle turha sanoa että kokeilla vaihtaa lajia..
Syitä voi olla kuitenkin niin monia että vaikea sanoa mistä vaivat johtunee.
Elä ainakaa mitään kiertojäykkiä kenkiä osta.Itellä kierto löysät,vähän vaimennetut tossut. Juoksen pelto- ja mettä teillä.Jonkin verran pitää juosta maantielläkin kun haaveilen terva hölkästä.Polvet ja lantio selkä vaivannu pitkään,mutta näillä lenkkareilla askellus luontevaa ja antaa jalkaterillekkin mahd. toimia normaalisti.(Saycony).Pitää urheiluliikkeistä vain kysellä itelle sopivat menopelit.