Miksi oliiviöljyä kehutaan yleisesti rypsiöljyä paremmaksi. Rypsiöljyssä on kuitenkin omega-rasvat 6 ja3 mitä ilmeisemmin paremmassa suhteessa. Kylmäpuristettuina tietysti molempi parempi kuin tavallisina joita ei kai edes kannata käyttää.
Ennen käytin ihan vaan tavallista ja vielä halvinta öljyä sitten siirryin oliiviöljyyn kunnes tajusin että kylmäpuristettua sen pitää olla. Nyt olen siis ymmärtänyt että rypsiöljy olisi kuitenkin parempaa, auttakaa epätietoista.
Oliivi- vai rypsiöljy?
6
201
Vastaukset
- Saituri eläkeläinen
Oliiviöljy kasvaa puussa ja luonnonläheisempää kylmäpuristettuna. Niissäkin on pääosin kolmea laatua, priimalaatua, hyvää ja loppujäämää.
Rypsiöljyssä ongelmana lienee nuo viljelyjäämät, eli lannoitteet ja moneen kertaan myrkytykset satokauden aikana. Lisänä on sitten nuo omega-3 ja 6 rasvahappojen epäsuhta, kun tuo kuutonen tuppaa korostumaan viljely- ja lannoitustekniikan ansiosta.
Lisäongelmana on vielä noiden myrkytysten aiheuttama tuho mehiläisille joka heikentää luonnon kykyä hoitaa tehtäväänsä luonnollisin keinoin.
Puristustapaan, en osaa ottaa kantaa, mutta tiedän oliivien öljyn perustuvan puristukseen. Rypsiöljyyn uskoisin jäävän enemmän noita viljelysaasteita. - makumakum
Uskoisit mutta et tiedä.
Ei rypsiöljy mitään ympäristömyrkkyä ole vaan ihan elintarvikkeeksi kelpaavaa.
Rypsiöljyssä on parempi monityydyttymättömien rasvojen suhde.
Nykytiedon mukaan kylmäpuristettu ei ole parempaa kuin tavallinen, siis terveyden kannalta. Maku on kylmäpuristetussa vahvempi jos joku sitä haluaa. Leivonnassa se on kuitenkin enemmän haitta. - purista purista
Tuntuu siltä, että kokit saavat jotain etuja kun ne aina 'muistavat' mainostaa oliiviöljyä. Outoa, että jopa YLEn ohjelmissa näin on. Määräysten mukaan piilomainonta on kiellettyä.
Musta tuntuu, että oliiviöljyyn sekoitetaan Italiassa edelleen polttoöljyä. Näin on tehty ainakin aikaisemmin, mafia saa siitä enemmän rahaa. - 2+12
Rypsiöljyn omega 3 ja 6 suhde on aivan surkea. Ihminen kykenee huonosti hyödyntämään omega 6, joka on omega 3 esiaste. Liikaa saatuna vaikeuttaa tulehdusten paranemista. Itse en syö rypsiä, ihan jo maunkin takia.
- ...
Itse käytän kookosrasvaa ja voita, koska nuo öljyt ovat aika arveluttavia.
- rento riitta
Itse käytän rypsiöljyä koska se on lähes mautonta ja siksi monikäyttöistä. Käy ruoanlaittoon ja leivontaan sekä lukkojen ja saranoiden rasvaamiseen ja polkupyörän ketjuihin ja nenän limakalvoille talvisin. Sillä voi myös rasvata valurautapannut ja uunipellit. Lisäksi se on edullista ja suomessa valmistettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993