Onko maastopyörästä hyötykäyttöön?

Aiemmassa keskustelussa jonkinlaiseksi loppupäätelmäksi tuli, että maastopyörä voittaa cyclo-crossarit metsässä, ja muilla vaikeakulkuisilla tiettömillä taipaleilla.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/8481309

Tässä on pieni argumentointivirhe, mitä tulee varsinaiseen etenemiseen maastossa. Voidaan aina vedota vaikeampiin maastoihin, aina polkupyörätrialiin asti. Mutta jossain vaihessa puhutaan jo maastosta, jossa pyörä auttaa itse etenemiseen hyvin vähän, tai jopa negatiivisesti. Pyöräilyn perinteinen ajatus on liukuminen laakereilla, joka jää maastossa pieneen rooliin. Jos puhutaan vapaa-ajan huvittelusta, niin trial voi olla hauskaakin, mutta ei hyötynäkökohdan piirissä.


Kannattaa siksi kokeilla erimallisia pyöriä.

2

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wanhan liiton änkyrä

      Juu ei kannata joka jäykkiksen änkeä sinne oikeaan maastoon!

    • Jospa lähdetään perusteista:

      Polkupyörä on (1) pyörien päällä kulkeva ajoneuvo, jonka (2) käyttövoima on bioperäinen lihaksilla tehtävä liike.

      Maastosta riippuen pyöriin kohdistuu erinäinen määrä epätasaisuutta, joka absorptoidaan ilmatäytteisiin kumirenkaisiin tai esimerkiksi jousiin. Absorptoituessa pyörän runkoon ja ajoneuvon kuljettajaan tiestä kohdistuva liike-energia pienenee, jolloin kyseisen massakeskittymän liikesuunta pysyy vakaana helpottaen liikkumista.

      Absorptoituessa häviää kuitenkin aina energiaa. Edes jousen liike ei synny tyhjästä, vaan samasta lihasvoimasta, jonka eloperäinen olento välittää pyörä-apparaatille tavallisemmin poljinkampia alaraajoillaan pyörittäen.

      Koska yleensä käyttövoima on suhteellisen pieni, ei liene toivottavan kaiken tämän voiman kuluvan joustavan materiaalin puristamiseen tahi venyttämiseen, vaan eteenpäin liikuttamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe