Puolustuksen perusteet

tiedonjanoinen fani

Voisko joku selittää asiallisesti pari juttua.

Mitä eri frontteja ja peittoja suomessa käytetään ja mitkä niiden hyvät ja huonot puolet on?
Mitä eri blitsaamistapoja käytetään ja missä tilanteissa?

12

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mestarihärkä

      69ersin puolustus käyttää happy hour fronttia, linjamiehet tiskillä, koska ne läskit ei pöytiin mahdu.. Cornerit baarin nurkissa, tietysti, yks nojaa pisuaariin naamallaan.

      Linebackerit on kolmosen frontissa vierekkäisissä vessankopeissa, sieltä ne yrittää blizata pois vessan oven läpi kun ei muista että lukossa on.

      Safetyt, kärkkyy tiskin lähellä kaikkia naisia, muttei saa yhtäkään ja lopuksi on kiinni linjamiesten selässä.

      • mudf

        Voi kun olet hauska.


    • Rikuisbest

      Moi Riku.

    • 2+4

      Uh huh - vähän väärä foormumi tälle. 43,44,42,52,353,61 cover 0 ja 1 yleisimmät ja sit cover 2,3 4 j niiden mixit tulee ny alkuun mieleen. Joskus toimii juoksua vastaan ja joskus ei. Välillä heittoa vastaan ja joskus ei.

      oliko muuta?

      • e6kj5

        Siis eikö täältä pitäs löytyä alan tietäjiä?


      • 18+3
        e6kj5 kirjoitti:

        Siis eikö täältä pitäs löytyä alan tietäjiä?

        Ei.


    • 16+6

      Täältä ei todellakaan kannata kysyä mitään otsikkoon liittyvää, sen huomasi jo ensimmäisestä vastauksesta alkaen. Tuossa yksi "tietäjä" heitti fronttien numeroyhdistelmiä, mutta ei näköjään tiedä niistä mitään kuitenkaan. Ota avuksi google ja lueskele englannin kielellä asiallisia sivustoja, niitä löytyy todella paljon.

      • Kggckt

        Tietoa on netti täynnä, mutta minuakin kiinnostaisi tietää mitä systeemejä eri joukkueet Suomessa käyttää ja niiden hyvät ja huonot puolet. Tekisi ottelujen seuraamisesta mielenkiintoisempaa.


    • Arpis

      Suomessa selkeästi yleisin puolustuksen perusfrontti on ns. 4-3 ja alemmilla sarjatasoilla voi valua jonkin verran 4-4 suuntaan. 3-4 on hieman vähemmän nähty, mutta ainakin Hyvinkää aiemmin käytti (viime kaudella en nähnyt pelejä) ja myös Porvoolla on paljon taustaa siitä. (Tuosta kun yhdistää Hyvinkään nykyisen valmentajan historian, niin voi heittää veikkauksia tämän vuotisesta myös.)

      (Karkea yleistys) 3-4:n vähempi leviäminen johtuu siitä, että vaatii hieman spesifimpää pelaajamateriaalia ollakseen toimiva. 4-3 on varmasti myös helpompi ja tutumpi monelle valmentajalle.

      Aluepeitoista yleisimmät ovat 2 ja 3:n eri variaatiot. Miespeitoista näkee lähinnä 1-miestä ja nollaa blitzin kanssa. Tuohon sitten peitto 4 (ns. read 4, ei puhdas neljä syvää) ja 2-miestä mukaan, niin onkin jo aika suuri osa maan peitoista katettu.

      Aika äkkiä pääsee kiinni (edelleen karkeasti) mitä kukin joukkue pelaa, kun katsoo kuinka monta linjamiestä on käsi maassa ja kuinka monta safetya syvällä.

      3 vai 4 linjamiestä => 3-4/4-3
      1 safety => 1-miestä tai peitto 3
      2 safety => peitto 2

    • NFL
    • Nflfmss

      Mitä järkeä 3-4sta on yrittää pelata jos sitä ei Suomessa kukaan osaa ????

      • JVM

        Ei se taida olla osaamisesta kiinni.Charles Leo Fairbanks, Dick ”steel curtain” Lebeau ja Joel Collier ovat mm. henkilöitä, joiden elämää 3-4 on liipannut melkoisen paljon. Tosin tuo steel curtain tai iron curtain nimitys taisi kyllä syntyä 70-luvulla 4-3 muodossaan Pittsburgissa. Meillä härmässä mm. tuo "kellon hammasratas" eli pikku j. tietää asiasta melkoisen pläjäyksen ja onhan noita täällä muitakin.

        Se 3-4 vaan taitaa olla parempi muodostelma ja antaa enemmän taktisia mahdollisuuksia erityisesti kolmas ja pitkä tilanteisiin. Erityisesti blizaaminen eri pelipaikoilta on helpompi naamioida. Tosin ollakseen parempi kaikissa tilanteissa, tarvitaan linjaan esim. nosen paikalle suuria running play stoppareita kuten Peko, Pouha, Raji, Willfork ja Hampton. Eli siinä ei tavallinen linjamies riitä vaan tarvitaan kokoa, voimaa ja nopeutta enemmän kuin pienessä kylässä. Nosen on yleensä pystyttävä voittamaan vastustajan tuplaus ja se ei ole mikään helppo tehtävä.

        Suomessa ei tuollaisia noseja oikein ole ja muutenkin linjamiehet ovat suhteessa tasokin huomioiden heikompia tai ”hitaita ja kankeita”. Tukimies osastollekaan ei ole yleensä laittaa riittävästi ns. lentäviä voimapesiä, joten täällä pelataan senkin takia enemmän 4-3. 3-4 taitaa olla "suomisarjoissa" enemmän pakon sanelema asia, jos joukkueelta ei löydy edes 4 ehjää mitat täyttävää linjamiestä (eli pelataan mihin kokoonpano riittää).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe