Jäkälä.

vaikkapas

Joskus ihmiset ovat syöneet pettuleipää kun ei ole ollut muuta. Ihmettelen kyllä sitä vaivaa joka pitää tehdä että saa sitä pettua. Miksei ihmiset ole syöneet puun sijasta vaikka..jäkälää tai sammalta. tai jotain muuta.

6

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sienestäjä

      Jäkälä ja sammal lienevät yhtä huonoa tai huonompaa ravintoa kuin pettuleipä. Mutta jos sieniä olisivat silloin osanneet hyödyntää, niin olisivat varmasti nähneet vähemmän nälkää.

      • Jäkäläkänni

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.


      • sienestäjä
        Jäkäläkänni kirjoitti:

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.

        Poron ruuansulatus on tehokkaampi pilkkomaan huonosti sulavia hiilihydraatteja kuin ihmisen. Hirvenjäkälästä saa ihmisruokaakin, mutta sen valmistaminen on muistaakseni vaivalloista ja hirvenjäkälä on niin kevyttä tavaraa ja sitä löytyy niin vähän, että mahtaisikohan tuosta ihminen saada edes sitä energiamäärää, mikä keräämiseen ja ruuaksi valmistamiseen menisi. Samaa kyllä voisi ihmetellä petunkin suhteen.


    • pettuleipää

      Oikea pettuleipä sisältää männynkuoren alaista "nilakerrosta". Kun tämä kuivataan ja jauhetaan siitä saadaan pettuleipään ainesta. Tästä tulee se sanonta "puolet petäjäistä" eli tällä täytettiin se mikä leipäviljasta ei riittänyt.
      Ehkä jotkut ovat käyttäneet jäkälääkin täyteaine lisänä.
      Olen syönyt tätä aitoa pettuleipää ja hyvältä se maistui.

    • sitroen.

      Jäkälässä on jäkälähappoja jotka ovat ihmiselle myskyllisiä, porolle ei.
      Leipää jatkettiin joskus oljillakin. Minunkin äitini (s. 1907) oli sellaista olkileipää (olkijauholla jatkettua) syönyt ihan vaan sen takia, kun viljaa ei ollut riittävästi. Pettuleipääkin oli maistanut, mutta ei ollut enemmälti syönyt. Pettuleipä oli ollut sellaista murenevaa, oikein huonoa leipää.
      Suurten nälkävuosien aikaan 1860 -luvulla ja sitäkin ennen kuoli paljon ihmisiä nälkään ja pettuun. Kun ihmisen iho muuttui mustaksi tai siis hyvin tummaksi, oli kuolema jo lähellä. Pettu myös tukki suoliston. Ruumiinavauksissa oli löytynyt jopa 20 kg pettua suolistosta...
      Ja vuosina 1695-1697 kolmas osa Suomen kansasta kuoli nälkään ja sen mukana tulleisiin tauteihin. Se ei ole ainut nälkäkatastrofi Suomessa, mutta vanhin mistä on väestökirjanpidon takia esittää numerotietoja.

      • Pettuhan on runsaskuituista, eli ravintoympäräihmisten mielestä pitäisi kaiketi olla oikein terveellistä...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2978
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2886
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      156
      2786
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2095
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1944
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      105
      1897
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1569
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1530
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      368
      1407
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1041
    Aihe