Jäkälä.

vaikkapas

Joskus ihmiset ovat syöneet pettuleipää kun ei ole ollut muuta. Ihmettelen kyllä sitä vaivaa joka pitää tehdä että saa sitä pettua. Miksei ihmiset ole syöneet puun sijasta vaikka..jäkälää tai sammalta. tai jotain muuta.

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sienestäjä

      Jäkälä ja sammal lienevät yhtä huonoa tai huonompaa ravintoa kuin pettuleipä. Mutta jos sieniä olisivat silloin osanneet hyödyntää, niin olisivat varmasti nähneet vähemmän nälkää.

      • Jäkäläkänni

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.


      • sienestäjä
        Jäkäläkänni kirjoitti:

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.

        Poron ruuansulatus on tehokkaampi pilkkomaan huonosti sulavia hiilihydraatteja kuin ihmisen. Hirvenjäkälästä saa ihmisruokaakin, mutta sen valmistaminen on muistaakseni vaivalloista ja hirvenjäkälä on niin kevyttä tavaraa ja sitä löytyy niin vähän, että mahtaisikohan tuosta ihminen saada edes sitä energiamäärää, mikä keräämiseen ja ruuaksi valmistamiseen menisi. Samaa kyllä voisi ihmetellä petunkin suhteen.


    • pettuleipää

      Oikea pettuleipä sisältää männynkuoren alaista "nilakerrosta". Kun tämä kuivataan ja jauhetaan siitä saadaan pettuleipään ainesta. Tästä tulee se sanonta "puolet petäjäistä" eli tällä täytettiin se mikä leipäviljasta ei riittänyt.
      Ehkä jotkut ovat käyttäneet jäkälääkin täyteaine lisänä.
      Olen syönyt tätä aitoa pettuleipää ja hyvältä se maistui.

    • sitroen.

      Jäkälässä on jäkälähappoja jotka ovat ihmiselle myskyllisiä, porolle ei.
      Leipää jatkettiin joskus oljillakin. Minunkin äitini (s. 1907) oli sellaista olkileipää (olkijauholla jatkettua) syönyt ihan vaan sen takia, kun viljaa ei ollut riittävästi. Pettuleipääkin oli maistanut, mutta ei ollut enemmälti syönyt. Pettuleipä oli ollut sellaista murenevaa, oikein huonoa leipää.
      Suurten nälkävuosien aikaan 1860 -luvulla ja sitäkin ennen kuoli paljon ihmisiä nälkään ja pettuun. Kun ihmisen iho muuttui mustaksi tai siis hyvin tummaksi, oli kuolema jo lähellä. Pettu myös tukki suoliston. Ruumiinavauksissa oli löytynyt jopa 20 kg pettua suolistosta...
      Ja vuosina 1695-1697 kolmas osa Suomen kansasta kuoli nälkään ja sen mukana tulleisiin tauteihin. Se ei ole ainut nälkäkatastrofi Suomessa, mutta vanhin mistä on väestökirjanpidon takia esittää numerotietoja.

      • Pettuhan on runsaskuituista, eli ravintoympäräihmisten mielestä pitäisi kaiketi olla oikein terveellistä...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe