Jäkälä.

vaikkapas

Joskus ihmiset ovat syöneet pettuleipää kun ei ole ollut muuta. Ihmettelen kyllä sitä vaivaa joka pitää tehdä että saa sitä pettua. Miksei ihmiset ole syöneet puun sijasta vaikka..jäkälää tai sammalta. tai jotain muuta.

6

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sienestäjä

      Jäkälä ja sammal lienevät yhtä huonoa tai huonompaa ravintoa kuin pettuleipä. Mutta jos sieniä olisivat silloin osanneet hyödyntää, niin olisivat varmasti nähneet vähemmän nälkää.

      • Jäkäläkänni

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.


      • sienestäjä
        Jäkäläkänni kirjoitti:

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.

        Poron ruuansulatus on tehokkaampi pilkkomaan huonosti sulavia hiilihydraatteja kuin ihmisen. Hirvenjäkälästä saa ihmisruokaakin, mutta sen valmistaminen on muistaakseni vaivalloista ja hirvenjäkälä on niin kevyttä tavaraa ja sitä löytyy niin vähän, että mahtaisikohan tuosta ihminen saada edes sitä energiamäärää, mikä keräämiseen ja ruuaksi valmistamiseen menisi. Samaa kyllä voisi ihmetellä petunkin suhteen.


    • pettuleipää

      Oikea pettuleipä sisältää männynkuoren alaista "nilakerrosta". Kun tämä kuivataan ja jauhetaan siitä saadaan pettuleipään ainesta. Tästä tulee se sanonta "puolet petäjäistä" eli tällä täytettiin se mikä leipäviljasta ei riittänyt.
      Ehkä jotkut ovat käyttäneet jäkälääkin täyteaine lisänä.
      Olen syönyt tätä aitoa pettuleipää ja hyvältä se maistui.

    • sitroen.

      Jäkälässä on jäkälähappoja jotka ovat ihmiselle myskyllisiä, porolle ei.
      Leipää jatkettiin joskus oljillakin. Minunkin äitini (s. 1907) oli sellaista olkileipää (olkijauholla jatkettua) syönyt ihan vaan sen takia, kun viljaa ei ollut riittävästi. Pettuleipääkin oli maistanut, mutta ei ollut enemmälti syönyt. Pettuleipä oli ollut sellaista murenevaa, oikein huonoa leipää.
      Suurten nälkävuosien aikaan 1860 -luvulla ja sitäkin ennen kuoli paljon ihmisiä nälkään ja pettuun. Kun ihmisen iho muuttui mustaksi tai siis hyvin tummaksi, oli kuolema jo lähellä. Pettu myös tukki suoliston. Ruumiinavauksissa oli löytynyt jopa 20 kg pettua suolistosta...
      Ja vuosina 1695-1697 kolmas osa Suomen kansasta kuoli nälkään ja sen mukana tulleisiin tauteihin. Se ei ole ainut nälkäkatastrofi Suomessa, mutta vanhin mistä on väestökirjanpidon takia esittää numerotietoja.

      • Pettuhan on runsaskuituista, eli ravintoympäräihmisten mielestä pitäisi kaiketi olla oikein terveellistä...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1499
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      336
      1126
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      47
      951
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      179
      835
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      759
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      720
    7. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      30
      605
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      116
      578
    9. 52
      571
    10. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      541
    Aihe