Jäkälä.

vaikkapas

Joskus ihmiset ovat syöneet pettuleipää kun ei ole ollut muuta. Ihmettelen kyllä sitä vaivaa joka pitää tehdä että saa sitä pettua. Miksei ihmiset ole syöneet puun sijasta vaikka..jäkälää tai sammalta. tai jotain muuta.

6

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sienestäjä

      Jäkälä ja sammal lienevät yhtä huonoa tai huonompaa ravintoa kuin pettuleipä. Mutta jos sieniä olisivat silloin osanneet hyödyntää, niin olisivat varmasti nähneet vähemmän nälkää.

      • Jäkäläkänni

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.


      • sienestäjä
        Jäkäläkänni kirjoitti:

        Jäkälässä sanotaan olevan runsaasti hiilihydraattia. Ja täytyy kai ollakin, että poron kannattaa kaivaa sitä syvän lumen alta esiin.

        Sanotaan, että jäkälästä on aikoinaan keitetty viinaa. Mitenhän jäkälä pitää käsitellä, että siitä saa rankin käymään?

        Voisi kuvitella, että jäkälästä valmistettu käymistuote ei tule olemaan mikään makuelämys, mutta ei kai se tislauksen jälkeen paljon muita tislattuja viinoja pahemman makuista voi olla.

        Poron ruuansulatus on tehokkaampi pilkkomaan huonosti sulavia hiilihydraatteja kuin ihmisen. Hirvenjäkälästä saa ihmisruokaakin, mutta sen valmistaminen on muistaakseni vaivalloista ja hirvenjäkälä on niin kevyttä tavaraa ja sitä löytyy niin vähän, että mahtaisikohan tuosta ihminen saada edes sitä energiamäärää, mikä keräämiseen ja ruuaksi valmistamiseen menisi. Samaa kyllä voisi ihmetellä petunkin suhteen.


    • pettuleipää

      Oikea pettuleipä sisältää männynkuoren alaista "nilakerrosta". Kun tämä kuivataan ja jauhetaan siitä saadaan pettuleipään ainesta. Tästä tulee se sanonta "puolet petäjäistä" eli tällä täytettiin se mikä leipäviljasta ei riittänyt.
      Ehkä jotkut ovat käyttäneet jäkälääkin täyteaine lisänä.
      Olen syönyt tätä aitoa pettuleipää ja hyvältä se maistui.

    • sitroen.

      Jäkälässä on jäkälähappoja jotka ovat ihmiselle myskyllisiä, porolle ei.
      Leipää jatkettiin joskus oljillakin. Minunkin äitini (s. 1907) oli sellaista olkileipää (olkijauholla jatkettua) syönyt ihan vaan sen takia, kun viljaa ei ollut riittävästi. Pettuleipääkin oli maistanut, mutta ei ollut enemmälti syönyt. Pettuleipä oli ollut sellaista murenevaa, oikein huonoa leipää.
      Suurten nälkävuosien aikaan 1860 -luvulla ja sitäkin ennen kuoli paljon ihmisiä nälkään ja pettuun. Kun ihmisen iho muuttui mustaksi tai siis hyvin tummaksi, oli kuolema jo lähellä. Pettu myös tukki suoliston. Ruumiinavauksissa oli löytynyt jopa 20 kg pettua suolistosta...
      Ja vuosina 1695-1697 kolmas osa Suomen kansasta kuoli nälkään ja sen mukana tulleisiin tauteihin. Se ei ole ainut nälkäkatastrofi Suomessa, mutta vanhin mistä on väestökirjanpidon takia esittää numerotietoja.

      • Pettuhan on runsaskuituista, eli ravintoympäräihmisten mielestä pitäisi kaiketi olla oikein terveellistä...


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      183
      8433
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      257
      4290
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      133
      3632
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      105
      3399
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2421
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2235
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2076
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      40
      1774
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      57
      1624
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1577
    Aihe