Muutin Kemistä pois muuan vuosi sitten Mistähän johtuu, että kemiläisten jutut tuntuvat tosi typeriltä ja etenkin se, että jutut ovat melko yksinkertaisia? Tuntuu että sivistys loistaa poissaolollaan. Missä tapaa sivistyneitä kemiläisiä, vai onko niitä?
Havaintoja kemiläisyydestä
kembolainen
21311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nyt kyllä viimeistään todistit oman yksinkertaisuutesi ja sivistymättömyytesi.
Nyt kyllä sinun Ahmed pitäisi sanoa, miksi asian näet näin? Tätä juuri tarkoittaa moukkamaisuus.
Näkyy kirjoittajan asenteesta. Kun on kerta muuan vuosi sitten muuttanut pois ja silti perää kemiläisten juttujen perään? Sokerina pohjalla kyselee missä on sivistyneet, vai onko heitä?
Ainakaan kembolainen ei ole sivistynyt. Jos olisi, niin tuskin täällä Suoli24:n sivuilla norkkuisi.
Tämä saaneen riittää pikku-berliinille (muillekkin), turha vaivata jonku pikkusieluisen peräkammarinasukin jutuilla. Etsiköön hän rauhassa sivistystään.
Uskotko kaikki mitä netissä julkaistaan?
Olenko minä väittänyt johonkin uskovani? Sinä vissiin uskot, kun kirjoituksistani olet niin kiinnostunut?
Täällä Suoli24:ssa mikään ei ole pyhää ja kaikki on mutupohjalla kirjoitettua muunnosta.
Tänään ilokseni huomasin, että täällä on jotenkin erillainen ja siistitty sivusto.
Kiitos YP:lle siitä ja toivotaan jatkossakin pysyvän tällaisena.
Ääh! Ei kannattaisi iloita ennenaikaisin, tuolla alhaallahan ne törkyjutut oli vielä tallella. (>_
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12176392
tuonne
Kemiläisten sydäntä puristaa huoli ja epävarmuus tulevaisuudesta ja epävarmuus Kemin kohtalosta.
Nyt nämä toisten paikkakuntien sydämettömät ihmiset ovat tuleet tänne keskustelua häiriköimään ja julmasti koettavat lannistaa viimeisenkin kipinän.
Jokaisessa paikkakunnassa on kylähulluja,muutamista yksilöistä ei kannata välittää, kylläpä Kemin kaupungin palkkalistoilla on paljon ulkopaikkakuntalaisia,tässäkin asiassa Kemiläiset ovat lojaaleja.
Työtä olisi pakko löytää.
Ei tosiaan mielialaa kohota nuo (oikeastaan vain tuo?) kiusaajat.
Alkuper. ressukalla on ristinsä.
Apinoijaa vielä rangaistus odottaa.
Parempia kemiläiset näyttävät olevan kuin nuo toisten paikkakuntien apinat jotka osaavat vain toistaa muitten tekstejä.
Kemiläinen, ole Kemiläiselle Kemiläinen, täälläkin!
"että jutut ovat melko yksinkertaisia? "
Jos olet hiukankaan sivistynyt, tunnet varmasti sanonnan: "Niin metsä vastaa kuin siihen huutaa", ja osaat myös tulkita sanonnan sanoman.
"Muutin Kemistä pois muuan vuosi sitten "
Ei haittaa mitään. Ei sota yhtä miestä (naista) kaipaa. Älä tunne huonoa omatuntoa, vaikka yhteiskuntakarkuri oletkin.
Kerran Kemiläinen, aina Kemiläinen.
näitä muuttajia vaan on aika paljon, kemin asukasluku vähenee 35henkilöllä kuukaudessa keskimäärin. eli pyöristettynä joka päivä yksi ihminen muuttaa pois kemistä.
Jos vähenee 35:llä niin täytyyhän pois muuttajia olla enemmän kuin 1, koska kumminkin tulijoitakin on.
Keskustelupalsta pitää saada asialliseksi estämällä nettikiusaajien pääsy palstalle.
Paljonko kemissä oli asukkaita,vaikka 90-luvun alkupuoliskolla? Paljonko on tällä hetkellä?
Sen verran on että luulisi 1 luotsi löytyvän.