oma pitsa paras pitsa

Tykkäättekö noiden pitserioiden pitsoista. Itse teen aina pitsani, mutta jos joskus ostan jostain paikasta niin ehottomasti kotipizza tai Rosso.

4

254

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pizoouu

      Harvemmin tilailen tai teen itse, lidlin pakasete pizzat ja grandiosat on sen verran parempia kuin omat tai pizzerian pizzat.

    • pizzantekijä

      Jeh, itse tulee tehtyä. Kunnon raaka-aineista tulee hemmetin maukasta tavaraa. Joskus, kun laiskottaa ihan hirveesti, ostan just Lidlistä Margarita-pizzan, jonka voi sit kalustaa mieleisekseen, silloinkin maltillisesti.

      • kikkakolmonen

        Minäkin teen pizzani yleensä itse, mutta kun kiire ja laiskuus iskee ostan jonkin pakasteen makuni mukaan (yleensä Dr. Oetkerin salamin) ja tuunaan sen tarpeen mukaan - vähän chiliä, pippuria ja hyvää mustaleimaista raastettuna.

        Hyvä kikka säilyttää pakastepitsa ja sen pohja syötävänä on laittaa pitsa kylmään uuniin ja lämmöt päälle 225 asteeseen. Kun uuni on saavuttanut 225 asteen lämpötilan ja pitsan keskus kupruilee saatuaan kauniin ruskean värin pintaansa on pitsa valmis nautittavaksi. Toki tämä on vastoin valmistajien ohjeita, mutta näin toimien pitsan mehukkuus säilyy kuivattamatta pohjaa liikaa.


    • ei jaksa

      Lahdesta löytyy Suomen parhaat pitsat! Kokemusta on asiaan!! Tilaan kun pitsaa tekee mieli, soon sen pitsan ideakin joka just valmistettu isossa uunissa.
      Itse tehden on toki oma juttunsa, mutta ei nykypäivää oikeasti kun extempore tulee vaikka sunnuntai aamu just herännyt klo 11... niin kukaan ala leipomaan pitsaa! :D

      No pieni lisäys asiaan eli kyllä se tilauspitsa voi olla kun just itse kotiin tullut.... Se pitserian nimi Lahdessa on se ... :D no se A*****

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      405
      1716
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1121
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1065
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1063
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      994
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      142
      812
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe