2015

Jokunen vuosi sitten ennustettiin että pohjoinen jäämeri on täysin jäätön 2015 mennessä.No miltä näyttää nyt,toteutuneeko?
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onhan niitä kaikenlaisia ennustelijoita ja sammakkoprofessoreita. Voihan se mennä jäättömäksi jo tänäkin vuonna, mutta todennäköisyys on vielä melkoisen pieni. Ilmaston lämpenemisen jatkuvasti edetessä todennäköisyys tietenkin kasvaa, ja oikeat asiantuntijat (NASA, NOAA, IPCC) arvioivat sen tapahtuvan noin 2030-2040-luvulla.

Äänestä

Ei nyt tule mieleen sellaista tieteellistä julkaisua jossa olisi vuotta 2015 ennustettu jäättömäksi, iltapäivälehtien ym. huuhaasta en tiedä kun ei tule seurattua roskalehdistöä.

Saattaapi mennä jopa vuoteen 2050 mutta tokkopa sen kauemmaksi. Trendi on sen verran selvä ja kiistaton.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


exkunnollinen kirjoitti:

Jokunen vuosi sitten ennustettiin että pohjoinen jäämeri on täysin jäätön 2015 mennessä.No miltä näyttää nyt,toteutuneeko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu