Ranskassa Caenin yliopiston tutkijat ovat tehneet ihan oman tutkimuksensa geenituotetulla maissilla ja todennut tutkimusten osoittavan että geenituotettu maissi olisi epäterveellistä?
Mielenkiintoista. Kas kun ei sentään paikallinen kyläyhdistys?
Minkälaisen painoarvon voi laittaa ..jonkun yliopiston tutkimukselle jota sitten käytettäisiin maailmanlaajuisesti? Kevyt on tuollaisen tutkimuksen painoarvo. Varsinkin jos ja kun kyseiset tutkijat toimisivat tarkoitushakuisesti eli olisivat jo ennakkoon vastaan kaikkea geenituotettua vastaan?
Ei sen puoleen kyllä tutkimuksille pitää laittaa oma arvostus mutta pitäähän nyt hyvänen aika sentään olla joku isompi tutkimus jossa olisi eri maista tutkijoita mukana.
Tietojen mukaan yliopiston tutkimus olisi tullut maksamaan Ranskan valtiolle sievoiset miljoona euroa. Nyt Ranska onkin päättänyt tehdä virallisemman puoleisen tutkimuksen kyseisestä asiasta. Mutta eihän noin laajaa tutkimusta voida tuottaa noin vain. Täytyyhän olla pitkä seurantajakso jota käytetään mallina.
Odotellessamme uuden tutkimuksen valmistumista voivatkin geenituotetun ruoan vastustajat mellastaa mielin määrin ja vedota tuohon .."yliopiston " tutkimukseen.
Ovela vedätys muuten Cainin tutkijoilta. Eivät ole tyhmiä.
Periaatteessa minulla en sellainen käsitys asiasta että. Nykyiset elintarvikkeet mitä tuotetaan noin perinteellisesti kuten perunat, omenat ym. Niin niiden kasvuaikana käytetään paljon myrkkyjä. Esimerkiksi Euroopan länsiosissa tuotetuissa perunoissa ja omenoissa on jopa kymmeniä ruiskutuskertoja estämään esimerkiksi virustautien aiheuttamia tuhoja. Maassamme kasvatettava perunakin vaatii ainakin 5 ruiskutuskertaa torjumaan perunaruttoa joka iskee perunan lehtiin ja levitessään juuristoon tuhoaa perunan. Ja kaikki muut ruiskutukset päälle. Itse söisin mieluusti tuotteita joihin ei ole käytetty ympäristömyrkkyjä.
Caenin yliopiston tutkimus
oma valinta.
1
94
Vastaukset
- GGNORE
Päivän maaginen sana on "vertaisarviointi". Tähän mennessä ei ole tullut yhtään vertaisarvioitua tutkimusta, tai edes puoliluotettavaa tiedelehden julkaisua, jossa geenimanipuloitujen elintarvikkeiden laatu olisi jotenkin huonommalla tasolla kuin "normaalien".
Nämä geenimanipulointia vastustavat viherpiipertäjät linkkailevat iltapaska sivustoja ja muuta huuhaamediaa (verkkomedia, luomuliiton sivut) niinkuin ne olisivat jotenkin luotettavia lähteitä tutkimuksille. Melko naurettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.716217- 1335594
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4713465Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1091847Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3831293- 381276
- 671081
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun47984Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja110922Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52889