Yllättävän koiran leikkauksen vuoksi budjetti ihan järjettömän vähäinen tulevalle viikolle. Tilillä rahaa 168 euroa ja sillä pitäisi kahden ihmisen syödä viikko. Mitä sillä saa?! Se on noin puolet siitä mitä yleensä menee viikossa ruokaan vaikka ei edes ostella herkkuja tai limppareita.
HALPAA ruokaa!
auttakaa2
21195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Keitot on mainioita ruokia, koska niitä voi tehdä halvalla ja ovat riittoisia. Siihen vähän leipää lisäksi, niin kaksi ihmistä syö halvalla viikon.
336 kg perunoita.
Tai noin 200 litraa maitoa.
Tai 400 kg pätkäporkkanoita.
Tai 100 ruislimppua.
Tai 100 grillimakkarapakettia.
Tai 100 kg omenia.
Tai 300 kg tummaa makaronia.
Tai 160 litraa ketsuppia.
Tai 17 kg lohta.
Tai 20 kg naudan parempaa jauhelihaa.
Tai..........
Kuinka paljon te oikein syötte???
Hiukan tosiaan suunnittelee etukäteen ja laskee budjetoidun ostoslistan , käy kaupassa ja panee lopuksi käteen jääneet 110euroo vaikka eläimiä varten pahanpäivän varalle !
ruoassa ei saa olla lihaa, ja jotain superfoodeja olisi hyvä saada, ei ihminen elä 168e/vko :/
Pakko tosiaan kysyä mitä ihmettä te syötte, vaikka asun pääkaupunkiseudulla niin kahden ihmisen neljän kissan ruoat onnistuu ihan vaivatta paljon halvemmallakin. Saahan sitä ruokaan menemään vaikka mitä jos laittaa herkkuja ja kutsuu vieraitakin, mutta ei pakko ole...
Unohda "lihankorvikkeet", soijamakkarat ja sensellaiset. Hanki linssejä ja papuja. Omasta lähikaupastani saa kilon paketin kuivia linssejä tai papuja n. kolmella eurolla. Linssikiloon lisätään pari purkkia tomaattihaketta (Lidlistä, 70 sent ehkä?) ja pari pussia maissihernepaprikaa tai pinaattia tai jotain mausteita (etnokaupasta). Lopputuloksesta n. 6 ateriaa, yhdelle pieniruokaiselle ja yhdelle tosi nälkäiselle. Tai kahdelle normaalille kai.
Perunapurjokeittoon tulee pussi perunoita ja kaksi purjoa, mausteet, n. 4 annosta.
Punajuuria ja muita juuria voi laittaa uunissa folioon käärittynä, mausteeksi kermaviiliä ja yrttejä. N. 4 euroa kahdelle jos yrtit on.
Kasvishernekeittoon tulee pussi herneitä (60 snt) ja pari isoa sipulia, kaksi liemikuutiota. Yhteishinta 4-6 annokselle n. 2 E.
Kyllähän meilläkin vedetään soijanakkia ja sinihomejuustoa spirulinavihersmoothieiden kera jos varaa on, mutta aina ei ole. Superfoodit ovat markkinointiroskaa; on kiva jos ruoka on erikoishyvää, mutta peruspadoilla elää ihan yhtä hyvin.
No en minä ihmettele jos ihmiset haukkovat henkeä ruuan hinnasta, kun siihen tällaisia summia laitetaan (kaksi ihmistä yli 300 euroa viikko). Kahden ihmisen ruokamenot per viikko ovat linjassaan jos ne pysyvät 70-100 euron välillä (ja tässä siis pelkästään ruoka, ei mitään muuta).
Nyt viimeistään kannattaa opetella tekemään ruokaa itse kun näyttää siltä että teillä ei ole pienintäkään hajua paljonko sillä säästää.
ap on selvä trolololol, ei kannata vastailla turhaan.
Et ole tosissasi! Vähän nyt järkeä siihen kaupassakäyntiin. Me syömme poikaystäväni kanssa n. 50 eurolla viikossa eikä ole täytynyt terveellisyydesti tai hyvistä ruuista tinkiä.
Tee itse ja osta raaka-aineet tarjouksista, säästät tuntuvia summia.
Tee perusruokaa ei mitään erikoisuuksia aina sen mukaan mikä vuodenaika on.
Keitot ja laatikot on helppoja tehdä, reseptejä on netti pullollaan, ne pitävät nälkää ja maistuvat. Aamu ja ilta puuroakaan ei ole syytä unohtaa.
Järki käteen ja ostoksille, ei valmiita eineksiä vaan raaka-aineita ja itse tekemään isoja määriä ja loput pakkaseen ettei kyllästy. Sieltä voi sitten annospakkauksissa sulatella syötävää jos kiire iskee eikä ole aikaa kokata.
Sinähän et ole tosissasi tuota kyselemässä,ethän?Kuitenkin jos olet,mitä ihmettä te syötte,että saatte viikossa tuon summan menemään ruokaan?Niitä superfoodeja löytyy juureshyllystä edullisesti,täytyy tietysti nähdä vaivaa ja laittaa ne ruoaksi.täysjyvä puurot yms.terveellistä ja halpaa.tuolla summalla voi myös ostaa aika paljon sitä hedelmäpuolta.itselläni ja miehelläni menee tuo summa kuukaudessa ruokaan.
Siis tarkoitettu ap.lle
Siis kun kaksi ihmistä on vegaaneja ja eivät halua saastuttaa lisäaineilla elimistöään tulee ruoka kalliiksi. Kaikki on myös tehtävä alusta loppuun itse, sillä sellaista einestä ei ole missä ei ole jotain mitä emme voi syödä. Juurekset ja hedelmät ovat halpoja, paitsi luomupuolella. Lisäksi minun pähkinäallergiani rajoittaa tiettyjen asioiden syömistä. Emme voi edes pakettipuuroa syödä koska "saattaa sisältää pähkinää" Lisäksi mies treenaa ja minä olen raskaana joten sitä ruokaa ei mene ihan vähän. En siis ole trolli, pahoitteluni.
Tuolla lihattomuudella voi olla säästö-puolikin , se on suht arvokasta , nykyään jauhelihakin vähintään 7 euroo kilo monessa paikassa .
Missä puuropaketissa lukee, että saattaa sisältää pähkinää? Ei ainakaan missään normipaketeissa. Ei millään pahalla, mutta itse olette elämästänne tehnyt vaikean. Mitä teille käy, kun lapsi syntyy ja sinä jäät äitiysvapaalle. Siinähän tulot putoaa pitkäksi aikaa.
Tuolla summalla opiskelija syö koko kuukauden. Miksi kaksi ihmistä pärjäisi viikkoa??? Ajatelkaa hauskana haasteena :) Tarralapputavaraa, tarjouksia kannattaa vahdata.
Tosiaan puoliksi luulin trolliksi vakka päätinkin sitten yrittää auttaa koska tätä joka tapauksessa lukevat muutkin.
Onko teidän pakko syödä samoja ruokia? Tietysti se on ylleensä helpompaa, mutta jos yksi treenaa ja toinen on pähkinäallerginen niin ehkei se sitten enää ole. Itse vedän jos olen nostanut painavampia salilla, sekoitusta puuroa, pähkinää ja banaania että kestän illalliseen asti. Miehelleni en tarjoa koska hän vihaa puuroa. Kun terveysintoilen niin teen vihersmoothieni kaali- ja omenapohjaisiksi; ne ovat terveellisiä ja ihan halpoja. Ruohonjuuren ja sensellaiset superfoodit ja muut ovat ruokahifistelyä, ei perusruokaa, vaikka miten toisin mainostavat. Kuten (himovegaani ja armoitettu kokki) ystäväni totesti "healthy eating is, eat food, mainly plants, not too much". Kaikki muu on säätöä.
No ei pakko ole syödä samaa ruokaa mutta halvemmaksi se tulee koska kumpikaan ei syö lihaa,kanaa,kalaa,äyriäisiä,maitoa,mitään eläinperäistä. Lisäksi ostsmme tuotteet luomupuolelta koska haluamme turvata tulevalle jälkeläiselle parhan mahdollisen elämän. Lisä ja torjunta aineita syöttämällä jo kohdussa en usko sen tapahtuvan.
Ja 168euroa viikko ei ole niin kamalasti kun ajattelet sen 24euroa vuorokausi / 2 = 12 euroa per pää, siihen 5 ateriaa tekee se yhteensä 2,4 e/ateria/hlö.
Eihän siinä mitään jos vaan teillä raha riittää. Jos täältä jotain sääliä kaipasit, niin ei taida löytyä.
Allergiat asia erikseen, mutta nuoriso on kyllä nykyään aivopesty tuollaiseen Super-ruokaan , kaikki kelpaa vasta jos on pakattu jännään pakettiin , kehuttu netissä , on luomua , hinta 2xnormituote tms. , ja ei varmaan kelpaa jos viimeinen käyttöpäivä jo muutaman päivän päästä .!!!!
Pariskunta haluaa turvata tulevalle lapselleen paremman tulevaisuuden ja syö kaikki rahansa :) Ei mitään muuta kuin tyhmyyttä ja itsekkyyttä.
Jos ei liha kelpaa niin pitää sitten elää kaurapuurolla, perunalla, porkkanalla, sipulilla, kaalilla, salaatilla, vihanneksilla, hedelmillä, ruisleivällä.
Treenaava mies voisi ainakin ottaa maitotuotteet eli rahkat ja jugurtit sekä juustot. Myös kananmunat on hyvä proteiininlähde.
Hätätilassa syö viikon vaikka purkkihernesoppaa ruisleivän kanssa ja rahaa jääkin, esimerkiksi aamiaispuuroon. Pikakaurapuuropaketin saa halvimmillaan alle euron, se valmistuu parissa minuutissa ja on hyvää. Vielä jää rahaa, maitoon, hedelmiin, vihanneksiin jne.
Ei ole kivaa joutua elämään kauhean tiukoilla silti.
Moni joutuu vuosikausia.
Tsemppiä !