Hauku uskonnonvapaus.fi -sivustoa

Jori Mäntysalo

http://www.uskonnonvapaus.fi

Koska sivulla on haukuttu paljon va-toimintaa, niin kai tämäkin sivusto saa osansa? Virheitä, epätarkkuuksia? Puolueellista tietoa?

15

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo, niin se on

      Titteliuskovaisuus on yhden sortin tapa ummistaa silmänsä. Jos tarkkoja ollaan niin vapaa-ajattelun vetäminen ei oikein sovi dippainsseille ja äfämmille, se olisi paremminkin filosifien juttu, joten niin kauan kunnes alkaa löytyä siltä suunnalta kirjoituksia, en taida ottaa tätä kovin vakavasti.

    • tunnustaa

      Heh, jos valitusta haluat kuulla niin hakemalla keksin seuraavaa.

      Sivun ensimmäinen linkki on loistava: mitä uskonnon vapaus on. Sillä sivulla on sitten keltainen mainos yläbannerissa. Aika karun näköinen mielestäni.

      Aihe on toki hyvä, mutta visuaalinen ilme kertoo kotikutoisuudesta. Monelle, etenkin kirkon ihmisille, on tärkeämpää se miltä näyttää kuin mitä sisältö on. Siksipä alkavat epäilemään sivua saman tein.

      No, tää on ehkä mun omakin vika...

      • sösselström

        Löytyykö enää yhtään marxilais-leniniläistä vakavasti otettavaa filosofia, joka voisi alkaa johtamaan vapareita.
        Onko niitä edes koskaan aiemminkaan ollut?

        Kyllä inssi pystyy johtamaan kunhan lääkitys pidetään hoitotasolla , kuka sitten johtaakin. Inssinhän ei tarvitse osata kuin laskea ja siihen marxilaisuutta on vaikea sotkea.


    • kökkö...

      Aika karun näköinen etusivu. Joku työelämään tutustuja peruskoulustako sen teki?

    • 2+14

      Totta kai nettikeskustelussa on virheitä, epätarkkuuksia, puolueellista tietoa ja myös tarkoituksellisia valheita.

    • MeLu

      Sivustolla voisi olla ohjeet mitä voi tehdä, kun kokee vakaumuksenvapautensa tulleen loukatuksi. Minne voi eritilanteissa kannella, millaisia lomakkeita pitää täyttää ja millaisia perusteluita on hyvä antaa. Yhteystietoja voisi myös avustaville tahoille olla.

      • Hieno idea! Mekin olemme ajatelleet tätä samaa asiaa ja ideoineet jo hieman tähän liittyvää sisältöä. Hyvää luvassa. :)


    • Jotain näköä...

      Ulkoasu on kuin suoraan jostain vuoden 1994 tein-ihan-itse-tekstieditorilla -sivustosta.

      Asia ratkaisee, mutta ulkoasua ei voi ohittaa.

      • Nasse..

        Juuri näin. Ulkoasu on vuodelta -94 ja se on hirvittävä. Ei näin.


      • Jori Mäntysalo

        On siinä CSS käytössä, eli on ainakin vuoden 2000 paikkeilta. :=)

        Mutta joo, ulkoasua pitäisi säätää. Ikävä kyllä laajaan lahjattomuuksien valikoimaani kuuluu myös likimain täydellinen värisilmättömyys ja piirustustaidottomuus.

        Toki tarkoituskaan ei ole olla "hieno" vaan "siisti" tai "asiallinen". Tarkoitus on jakaa faktaa ja ulkoasua saakin olla karu, siis likellä finlex.fi -tyylistä tjsp.


    • sösselström

      Ulkoasun ja kielenkäytön voisi muuttaa esim. vuoteen 1948, tulisi monelle vanhalle toverille mieleen samalla menneen ajan vaput.

      Voisi samalla muistella pinon polttajiakin.

      • Jori Mäntysalo

        No höh. Sinulta nyt ainakin odotin kunnon haukkuja! Kai sivustolta virheitä löydät?

        Yritä edes!


    • faktat pöytään

      Sivulla voisi olla "Tiesitkö" -osio, johon kerättäisiin asiaa tukevaa tilastotietoa eli kirkon kannalta raskauttavaa materiaalia tyyliin.

      Vaikka suomalaisista kuuluu evlut kirkkoon 75 %, niin silti vain 27 % suomalisista uskoon kristinuskon jumalaan. Kun kristinuskon jumalaan uskovia tarkastellaan eri ikäluokissa, niin 27% jakaantuu seuraavasti:

      15-29 vuotiaista 15 % uskoo kristinuskon jumalaan
      30-39 vuotiaista 21 % uskoo kristinuskon jumalaan
      40-49 vuotiaista 29 % uskoo kristinuskon jumalaan
      50-64 vuotiaista 33 % uskoo kristinuskon jumalaan
      65- vuotiaista 41 % uskoo kristinuskon jumalaan

      Lähde:
      http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/4D9073DDB9C38745C22576F20030A70E/$FILE/Haastettu%20kirkko.pdf

      • Jori Mäntysalo

        Tämä ei minusta ole relevanttia aiheen kannalta. Uskonnonvapaus tarkoittaa, että traktaatteja saa jakaa Hämeenkadulla, vaikka olisi ainoa omalla tavallaan Raamattua tulkitseva ihminen koko maassa.

        Jotain tätä sivuavaa on http://www.uskonnonvapaus.fi/artikkelit/tilastot.html


    • sösselström

      Nämä faktat menevät pöydän läpi:

      Vapareista eroaminen on suhteellisesti suurempaa kuin kirkosta eroaminen.
      Vapareihin uskoo alle puolitoista tuhatta kun yli 5 miljoonaa ajattelee asioista ja käytöstavoista erilailla kuin vaparit.

      Vaparit kuitenkin innokkaasti tekevät lähetystyötä, hampaat irvessä.
      Lahdenkin markkinoilla oli oikein oma koju, pieni vaparikirkko etten sanoisi.Hakaristi vain puuttui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4509
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3959
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2689
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2472
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2209
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      6
      1794
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1568
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1454
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1315
    Aihe