Onko viitteitä siitä että nähtäisiin tavallista kuumempi kesä? Rikotaanko 40°c?
Kesä 2014 ja lämpöennätys
hullu säämies
22370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
kyllähän esim tässä olisi kaksikin viitettä kuluneen talven kaltainen talvi oli edellisen kerran 2000-2001 silloinhan heinäkuussa oli todella kuuma tai sitten mennee toisin päin tulee kesäkuusta hieman viime vuotta kuumempi heinäkuu 2012 tyylinen ja elokuusta-lokakuun lopulle asti niin lämmintä kuin lähtee sitten anttina iskee hyytävä pakkastalvi
Onko viitteitä siitä että nähtäisiin tavallista kuumempi kesä? Rikotaanko 40°c?
Ei rikota ,ei lähimpään 50-vuoteen.Ennen sitä koetaan -55 C asteen pakkanen.
Mielenkiintoinen tilasto :
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_weather_records
Ei rikota edes 35°c kesällä 2014!
saattaa tulla aikalailla kuuma kesä tänä vuonna
tässä kaksi tapausta puolesta
http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=4083
http://www.wunderground.com/blog/JeffMasters/an-el-nio-coming-in-2014
edellinen yhtä voimakas el nino oli vuonna 2002-2003 ja sitä edellinen 1972-73 silloin kesän sääå suomessa näytti tältä
http://ilmatieteenlaitos.fi/c/document_library/get_file?uuid=97305db9-62a0-444e-ab64-9822350518aa&groupId=30106
tukalia helteitä oli silloinkin
Veikkaan 43°c kesällä 2014 piikki
Arvaus 41.7°c 21.7.2014
Hyvä on jos eds 34°c menee rikki heinäkuussa sen verta kylmä maa suomi.
35 celsiusta Mellakoskella
Kesän 2013 lämpöennätys vain 32.4°c 26.6.2013 Liperi Tuiskavanluoto
Suomessa ei tulla ainakaan meidän elinaikana näkemään 40 astetta. Tuo 37 on jo niin kova lukema että näinköhän sitäkään rikotaan.
Sanotaan nyt että lähelle päästään ainakin. 35 rikotaan kyllä. Sitten on monista asioista kiinni kuinka paljon päälle menee.
Teoriassa kyllä sopivilla matalapaine-korkeapainejärjestelyillä
http://www.wunderground.com/data/images/world_highs24.gif
Koko Pohjoisafrikka-Arabian niemimaa-Intia ovat päälle neljässäkympissä ja viittäkymppiäkin lähennellen paikoittain.
Välimeren-Keskieuroopan alueelle laaja pitkäaikainen matalapaine ja Keskivenäjälle voimakas pysyvä korkeapaine.
Niiden välistä kuuma ilma saisi otollisen käytävän hiipiä kohti Suomea koko ajan mantereiden päällä pysytellen.
osannut kuuman ilman kieleke koukata Kaspien meren taitse kohti Suomea, vaan puskee enimmäkseen kohti keskistä Siperiaa nelikymppisineen.
Nyt näyttää jo lupaavalta:
Afrikan-Arabian lämmin on neljäviidessä ja alkaa koukata Persianlahden yli kohti pohjoista ja näillä ennusteilla viikon päästä yli kolmeviitoset vyöryvät jo Balttiaan ja siitä edelleen...?
helteet jäivät tällä erää vielä tulematta. Nämä elokuunalkuiset kolmekakkoset olivat vain näitä ihan tavallisia keskimääräisiä, hieman ilmastonmuutoksen lämmittäminä vain.
Uusi yritys odotettavissa. päälle nelikymmiset yrittävät tällä kertaa kahta reittiä: yli Välimeren ja Kaspian itäpuolitse koukkaamalla. Yhdestoista päivä ja siitä eteenpäin helteet ovat taas vaanimassa.
Ei ole tulossa uutta yritystä, vaan laaja matalapaine Atlantilta. Joten hei hei ja näkemisiin helle.
http://www.saakeskus.fi/180h-weather-maps/nordic-countries/nordic-countries-wind-10m#top
Tämä tietää kyllä melkein sitä kun vielä luvattu seuraavat 2 viikkoo viileetä niin järvet kylmenee ja nuo huippuhelteet taitaa tältä kesältä jäädä näkemättä.
Nyt alkaa se viikko jolloin ennätykset rikkoontuu jos ovat rikkoontuakseen. En tosin usko siihen, ei ole niin kuumaa luvassa kuin 2010. Päälle kolmenkympin tosin mennään veikkaan 32 joku päivä tossa ens viikolla. Toivottavasti sitten alkais jo viilentyä...
Tällaista jos pitäis jouluun saakka ja sitten alkais tekemään kesää.
Tuo on aika lähellä. Ei ole tulossa niin kuumaa.
Jaa-a..
Naapuritalon eräs asukas juuri äsken väitti tuossa pihalla nähdessämme, että ensi viikon maanantaiksi olisi luvassa 36 asteen helle. On Venäjältä/Venäjän suunnalta tulossa joku supersäärintama Suomen yle. Mutta tiedä sitten, ainahan näitä mökeltäjiä löytyy. Tämäkin "neitokainen" on muutenkin hieman erikoinen täti, eikä nyt ainakaan ihan joka asiassa hyvällä tavalla.
Ja toisekseen, vaikka nuo ennusteet aina tarkentuvatkin lähempänä ennustettua ajankohtaa, niin Forecan 15 vrkn sääennuste lupaili ensi viikollekin tällaisia kelejä kuin nytkin on. Eli päivälämmöt ovat ylimmillään 24- 27 asteen välillä ja joinakin päivinä saattaa tulla ukkoskuuroja.
Tosin tuo ukkoskuuroennusteetkin on mitä on. Tänne Turkuunkin on luvattu kunnon ukkosmyrskyjä, mutta eipä vain ole kuulunut. Pari onnetonta sadekuuroa, jotka ovat kestäneet sen varttitunnin jos sitäkään.
Joo o tuleepas kuumaa, mutta kuinka rajusti ne sitten päättyvät.?
http://www.saakeskus.fi/180h-weather-maps/nordic-countries/nordic-countries-temp-2m#top