Eli siis olen vähän päälle kakskymppinen, en ole ikänäni oikeastaan kunnolla urheillut. Varpaisiin en yllä, ja selkäni on kait jotenkin aliliikkuva. Kävin fysioterapiassa vuosia sitten, ja siellä todettiin, ettei pääni esim taivu sivulle, kuten pitäisi. Kyse ei siis ole mistään luustollisesta ongelmasta tm, olen vain ihan ä-lyt-tö-män kankea. Joskus olen jossain aerobikissä käynyt, mutta siellä on venytellessä aina sama onelma: en edes kykene aloittamaan venyttelyä, koska en yllä asentoihin, jossa venyttelyn pitäisi tapautua.
Vaikkapa maassa istuessa pitäisi ottaa varpaista kiinni, dream on. Tai se, missä toinen polvi on 90 asteen kulmassa edessä, toinen jalka taakse suoraksi venytettynä: käteni eivät yllä maahan, joten minulla pitäisi olla toisella puolella joku, josta pitää kiinni, jotta pysyisin pystyssä. Selkääni en saa taakse päin kaarelle, ainoastaan suoraksi.
Seison kait jotenkin hartiat eteen päin kumarassa. Ylipainoinen en ole ollenkaan.
Onko mitään joogaa, jossa voi venytellä, vaikkei pysty maassa istumaan muuten kun risti-istunnassa, kun jalat eivät taivu suorana eteen?
joogaa kankealle
nohöh
1
230
Vastaukset
- Nyt jo 5-kymppinen
Hatha-jooga. Olen itse ollut nuoresta saakka kankea, Nyt olen nelisen vuotta käynyt hatha -joogassa ja notkeutta on tullut pikkuhiljaa lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708