Kärsittekö jalkakrampeista?
Minulla jalat kramppaa jo pelkästään yläkropan treenillä. Aamuisin herätessä riittää kun tekee kissavenytyksiä http://hs11.snstatic.fi/webkuva/sarjis/560/1349780449154?ts=818 niin pohkeet huutaa hoosiannaa. Ei auta monipuolinen ruokavalio eikä lisäravinteet.
Sama vaiva on tosin ollut jo pienestä saakka. Liekö liian olemattomat verisuonet jaloissa? Muuta kehoa kylmemmätkin ovat aina olleet.
Minulla jalat kramppaa jo pelkästään yläkropan treenillä. Aamuisin herätessä riittää kun tekee kissavenytyksiä http://hs11.snstatic.fi/webkuva/sarjis/560/1349780449154?ts=818 niin pohkeet huutaa hoosiannaa. Ei auta monipuolinen ruokavalio eikä lisäravinteet.
Sama vaiva on tosin ollut jo pienestä saakka. Liekö liian olemattomat verisuonet jaloissa? Muuta kehoa kylmemmätkin ovat aina olleet.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Magnesiumia päivittäin. Auttoi minulle
Mulla auttoi veden juonnin lisääminen. Edelleen tulee kramppeja, jos jostain syystä on tullut juotua liian vähän. Eräs lääkäri mulle tosin sanoi, ettei niin pahaa nestehukkaa kovin helposti tule, että se kramppeja aiheuttaisi, mutta jostain syystä mulla se auttoi. Etenkin jos treenaa kovaa ja hikoilee paljon, täytyy myös muistaa juoda tarpeeksi.
Myös edelläkin jo mainittu magnesium on kuulemma auttanut monia.
Alotin ite salilla käynnin n. kuukausi sitten ja kärsin samoista ongelmista sekä lihasten jumista. Herkän ihon takia geelit ei soveltunu mulle joten kokeilin relaxanttia ja kyllä se tuntu helpottavan yllättävänki paljon.
Tota veden juontia pitäs itelläki kans kokeilla
Itelläkin on tosi pahoja suonenvetoja varsinkin jaloissa, saa öisinkin hyppiä pitkin asuntoa kun heräilee suonenvetoihin.
Ainut mikä auttaa on juuri että juo tarpeeksi nesteyttäviä nesteitä ja minulla parhaiten magnesium tableteista on toimineet ZMA tabletit joita otan yhen ennen nukkumaanmenoa.
riittävä vesi 2-3 litraa
m
magnesium sitraattia
puhdistamaton merisuola
venyttelyä
Epsom suola jalkakylpy sekä riittävästi nestettä. Siinä apu.
vesi
merisuola
magnesium
vemyttely
lepo
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm#magnesium
jos ei auta, niin lääkärille
No ei se lääkärikään auta
Tallinnaan !
http://www.tallinn.ee/eng/Public-transport-timetables
...Taltsukeikalla ostin kilon pussin magnesiumkiteitä, joita liuotan jalkakylpyveteen. Terveysmessuilla sitä kokeilin ja tietenkin etsin Taltsun apteekista halvempaan hintaan.... "
http://www.iidnemagneesium.eu
Kirjutage, kuidas soovite kauba eest maksta? Kas arvega või sularahas?
Ja kuidas soovite pakki kätte saada? Kas postiautomaati, postkontorisse nõudmiseni (Itella või Post24 - tasu 3€) või tulete ise järele Kari 5 Tallinn (palun kindlasti ette helistada 372 53063325 )
http://www.tourism.tallinn.ee/est/kaart
Mistä on kyse !
http://www.ancientmagnesium.nl/
http://www.allergiakauppa.fi/tuote/magnesium-hiutaleet-750g-water--salt/000861/
öljynä
https://apteek.apotheka.ee/search?q=MAGNEESIUM ÕLI - SPRAY
Kun siellä tramppaa - jalat kramppaa
Pohkeet ja jalkapöydät rasittuvat helposti, kun on raskas yläkroppa ja treenaa kovaa. Hierontaa ja venyttelyä yms.